tds_thumb_td_300x0
Bir Zamanlar Çukurova’da ZülDem
Uyarlama bir hikaye olan Bir Zamanlar Çukurova dizisinden biraz bahsetmek istiyorum:
Daha yayın hayatına başlayalı birkaç hafta olan dizinin dram ağırlıklı olduğunu söylemek yanlış olmaz.
Yetmişli yıllarda geçen ve o dönemin aşklarını, zorluklarını, umutsuzluklarını anlatan bir dizi Bir Zamanlar Çukurova… Zengin ve güçlü bir adam olan Demir ile sevdiği adam için evlenen Züleyha.
İzleyici ilk tanıtımdan da Demir’in çok güçlü aşkını izleyeceğini görmüştür ama bölümler ilerledikçe karakterlerin çelişkili halleri dikkatimizi çekti. Özellikle ilk izlediğimizdeki o naif, güzel aşkı yansıtacağı düşünülen Demir’in bir anda hikayenin kötü adamı olması, dahası o naif aşkının bir anda körleşip çirkinleşmesi, izleyicinin Demir tarafını oldukça üzdü ve şaşırttı.
İzleyici aşkın gücüne inanıp, yaşanmışlıkların karakterinin bugünkü halinde payı olduğunu düşündüğü için, Züleyha’nın aşkının onu iyleştireceğine inanıyor. Size aşık olmayan bir insanı sevmek zordur. Başkasına aşık olan bir insanı sevmek ise bile bile ölüme gitmektir. Buna rağmen o aşka tutunan Demir’i izlemek gayemiz. Doğacak çocuk ile Demir’in o masum, naif tarafını göreceğimizi, daha doğrusu gizlediği o tarafını açığa çıkaracağını düşünüyoruz. Annesi ile geçen bir diyaloğunda; “Yılmaz, Züleyha benim karım deyince mideme yumruk yedim sanki. O an Züleyha’dan vazgeçtim aslında. Ama konağa gelip yüzünü görünce…” Bu konuşmada aslında Demir’in Züleyha’ya ne kadar aşık olduğunu bir kere daha görmüş olduk.
İzleyici genel olarak Demir karakterine bağlandı ve karakterin içinde bir şeyler gördü. Hem Züleyha ve Demir aşkını ilerleyen zamanlarda izleyebilmek hem de hikayenin aslına sadık kalması adına hikayenin Demir tarafının daha güzel bir yere gideceğini umuyoruz. Çünkü genel olarak Demir ve Züleyha’nın hikayesi izleyici tarafından da daha fazla dikkat çekti.
Züleyha’nın aşkının, asıl Demir’i saklı kaldığı o yerden çıkaracağını ve daha orijinal klişelere gidilmeden yoluna devam edeceğini tahmin ve arzu ediyoruz. Züleyha ve Demir’i karşı karşıya izledik ve izlemeye daha devam edeceğiz gibi ancak yan yana, kalp kalbe görmeyi de bir an önce bekliyoruz. Umarım hikayenin gidişatı kalıplaşmış hikaye kurgularıyla devam etmez ve bize de keyifle izlemek düşer.
Sevgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!