Bir Başarı Hikâyesi: Cook Up A Storm

“Dostluğun kolları, birbirimizi dünyanın bir ucundan diğer ucuna kucaklayacabilecek bilecek kadar uzundur.” 

-Montaigne

Cook Up a Storm, adından da anlaşılacağı üzere mutfakla ilgili bir film. Biri doğuyu, biri batıyı temsil eden iki şefin başından geçenler anlatılıyor. E birbirinden oldukça farklı iki kültür bir araya gelince rekabet de kaçınılmaz oluyor haliyle.

Ko Sky (Nicholas Tse), Bahar Sokağı’nın ünlü yemek ustası Seven tarafından yetiştirilmiş ve çevrede adını duyurmuş bir aşçıdır. Ustasının dükkanında lezzet harikası yemekler yapar, insanlar orada yemek yiyebilmek için sırada bekler.

Ahn Paul (Jung Yong Hwa), Koreli olmasına rağmen Fransa’da aşçılık eğitimi almış ve adını geniş bir bölgeye duyurmuştur -öyle ki Kraliyet ailesi için yemek yapıp ayakta alkışlandı-. Çok iyi bir teklifi geri çevirerek Çin’de bir restoranın şefi olur. Stellar… Bahar Sokağı’nda Seven’ın tam karşısında…

İkilinin yolları, Bahar Sokağı’nda kesişir. Yeteneğiyle Avrupa’nın tozunu attıran Paul, bir gün Sky’ın yemeklerini yaptığı Seven’ın karşısındaki lüks restoranda şef olarak çalışmaya başlar. Karşılaştıkları ilk andan itibaren rekabete başlarlar. Hatta bu rekabet televizyonda yayımlanan bir yarışmaya kadar taşınır. Biri doğu, öteki batı… Sizce bir orta yol bulunabilir mi?

“Dostluk, iki vücutta müşterek bir ruha benzer.”

-Aristoteles

Birbirine düşman iki karakterimiz, bir ihanetin üzerine bir araya gelmek zorunda kalıyor. Biri doğu, diğeri batı kültüründe yetişmiş iki adam, ortak olup bir şeyler yapmalılar. Sizce neler yaşanır bu süreçte? Zor zamanlar geçirseler bile birbirlerine bir şeyler öğreterek hoş vakit geçiriyorlar.

Kısaca anlattıklarımdan filmin klasik rekabet filmi olduğunu düşünebilirsiniz. Bana kalırsa bir şans verin, çünkü sürprizleri olan bir film. Ben çok başarılı buldum. Anlatılmak istenen konu, mutfaktaki rekabet kullanılarak anlatılmış ama hayatın içinden geliyor. Hikâyedeki bazı detaylar, hayatlarımızdaki birçok noktaya değiniyor. Bu filmde düşmanlık var ama dostluk da var (hem de en güzelinden). Hırs var, azim var, çaba ve en önemlisi ulaşılan başarı var.

Aslında, filmi izlemeye karar verdiğimde amacım sadece keyifli bir şeyler izlemek ve vakit geçirmekti. Konusundan bu kadar etkileneceğimi tahmin etmemiştim. İzleyince gerçekten beğendim ve yazıp tanıtmaya karar verdim. Çünkü bence hayatınızda bir kez olsun şans vermeniz gerekiyor ona. Hem keyifli hem de hayatlarımıza dokunan bir film…

Jung Yong Hwa’yı daha önce de izlemiştim ve bu filmde de çok sevdim kendisini. Nicholas Tse’yi ilk izleyişim ve bence harikaydı. Film zaten konusu ve mekanları dolayısıyla da tam bir görsel şölen 😍 Filmin en beğendiğim ve “başarı” konusunu en iyi yansıttığını düşündüğüm afişini aşağıya bırakıyorum. İyi seyirler…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!