Başarı ile Dolu Bir Hayat: Dünden Bugüne Halit Ergenç

Ülkemizin yetiştirdiği güzel adamlardan en güzelini ele alalım mı bu yazımızda? Tabii ki EN deyince akla gelen tek isimden bahsediyorum… Halit Ergenç’ten…

Halit Ergenç, 30 Nisan 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir aslen de İstanbul’lu olan Ergenç boğa burcudur. İlk ve orta ögreniminin ardından Beşiktaş Atatürk Lisesi’nden mezun olmuş, sonrasında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Bölümünü kazanmıştır fakat ikinci sınıfta buradan ayrılarak Mimar Sinan Üniversitesi Opera ve Tiyatro Bölümü’nü kazanmış ve buradan mezun olmuştur.

Babası 1931 yılında İstanbul’da dünyaya gelen tiyatro sanatçısı, besteci Sait Ergenç’tir. 2008 senesinde İstanbul’da vefat etmiştir. 2006 yılında yayınlanan Binbir Gece dizisiyle canlandırdığı Onur karakteri gerek ülke gerek dünya çapında büyük bir çıkış yapmıştır. Televizyon ve sahne çalışmaları dışında program sunuculuğu ve reklam filmlerindeki performanslarıyla da son derece başarılı olan sanatçı, günümüzde de dizilerde başarılı bir görüntü çizmeye devam ediyor. Unutmadan belirtelim başarılı oyuncu Büyük Teklif adlı yarışma programını sunarak sunuculuktaki başarısını da ekranlara yansıtmıştır.

2011 yılında yayınlanmaya başlayan Muhteşem Yüzyıl dizisinde hayat verdiği Kanuni Sultan Süleyman karakteri ile izleyicilerin büyük beğenisini toplamıştır. Halit Ergenç, 7 Ağustos 2009 yılında kendisi gibi oyuncu olan Bergüzar Korel ile evlendi. Halit Ergenç’in bu evlilikten Ali Ergenç adında bir oğlu vardır. Şimdi bir de minik Ergenç var henüz adını bilmiyoruz.

Özel hayatlarındaki mütavazi yaşamları ve alçakgönüllülükleriyle tanınan çift ülkemizin örnek çiftlerinden olmuş son olarak ise en güven veren ve örnek gösterilen çift olarak seçilmişlerdir. Sırasıyla; Tatlı Kaçıklar, Kara Melek, Böyle mi Olacaktı, Gurbetçiler, Ölümün El Yazısı, Dedem, Goffret ve Ben, Kumsaldaki İzler, Zerda, Esir Şehrin İnsanları, Aliye, Babam ve Oğlum, Binbir Gece, Devrim Arabaları, Acı Aşk, Muhteşem Yüzyıl, Vatanım Sensin gibi başarılı yapımlarda rol almıştır.

Halit Ergenç’in rol aldığı film ve dizilere göz atalım mı?

Halit Ergenç’in Rol Aldığı Filmler

Ölümün El Yazısı
Okul
The Net 2.0
Babam ve Oğlum
Tramvay Nezih
İlk Aşk
Devrim Arabaları
Akşamdan Kalma
Acı Aşk
Dersimiz Atatürk
Misafir
Akşamdan Kalma 2 
Akşamdan Kalma 3
Ali ve Nino
İstanbul Kırmızısı

Halit Ergenç’in Rol Aldığı Televizyon Dizileri

Beni Bul
Tatlı Kaçıklar
Kara Melek
Böyle mi Olacaktı
Gurbetçiler
Ölümün El Yazısı
Hiç Yoktan Aşk
Dedem, Gofret ve Ben
Kumsaldaki İzler
Zeybek Ateşi
Azad
Zerda
Esir Şehrin İnsanları
Binbir Gece
Muhteşem Yüzyıl
Vatanım Sensin
Babil

Müzikal, Opera ve Bale Çalışmaları

2002 “Kiss Me Kate”
2001 “The Adventures of ZAK_New York”
2000 “Amphitrion 2000”
1999 “Tatlı Charity”
1999 “Beni Seviyor”
1997 “Evita, Hayalet ve Ötekiler”
1996 “Kral ve Ben”
1995 “Şarkılar Susarsa”

Aldığı Ödüller

2007 34.Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu: Binbir Gece
2009 Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu: Devrim Arabaları
2014 41. Altın Kelebek Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Muhteşem Yüzyıl 
2017 5.Bilkent Tv Ödülleri En İyi Erkek Drama Oyuncusu: Vatanım Sensin
11.GSÜ EN Ödülleri En İyi Erkek Dizi/Sinema Oyuncusu
6. Fashion Tv Moda Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu

49 seneye sayısız dizi/film, reklam, tiyatro, sunuculuk sığdıran Halit Ergenç’in sesi de oyunculuğu ve kişiliği kadar kusursuzdur. Yazıyı nasıl sonlandırmam gerektiğini inanın bilemiyorum daha çok şey yazmak, anlatmak isterdim fakat kelimelere sığdırılamayan bir adamı anlatmak zor.

Okuyan herkese teşekkür ederim görüşmek üzere…

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!