tds_thumb_td_300x0
Babil Dizisini Neden Sevdik?

4 haftadır yayında olan Babil dizisi, Cuma günlerinin ve sosyal medyanın zirvesine şimdiden oturdu bile. Peki Babil dizisi neden sevildi? İzlemek için sebeplerimizi sıraladık!

1) Farklı Bir Konusu Var

Babil dizisi, başlangıçta internet dizisi olarak planlanmış; ancak sonradan yayın planını değiştirildi ve Star TV’de ekrana gelmeye başladı. Böylece dizinin TV dizisine göre iddialı bir konusu olmuş oldu. Dizinin heyecanlı bir konusu ve tıpkı Şahsiyet dizisi gibi de bir mesajı yani sözü var. Özetlemek gerekirse, oğlunun hasta olduğunu öğrenen bir iktisat profesörü bu güne kadarki iktisat bilgisini para kazanmak için dolandırıcılık yapmak için kullanmaya başlıyor. Derslerde işlediği ”Saadet Zinciri” konusunu bu kez zengin ve açgözlü insanları dolandırmak için planlıyor. Çünkü oğlunun ameliyatı için yüksek miktarda bir paraya ihtiyacı var. Bunca zaman dürüst bir şekilde çalıştım, paraya önem vermedim ama oğlumun hayatını kurtaramıyorum diye düşünen İrfan, bu kez farklı yollara başvurmaya karar veriyor ve eski dostlu Egemen ile iş birliği yapıyor. Egemen zaten çoktan dolandırıcı olduğu için gerekli müşteriyi İrfan’a o sağlıyor. İrfan ise planın ”iktisat” uygulamasını yapan ‘beyin’ tarafı oluyor. Evet konu Breaking Bad‘i anımsattı değil mi? Benzer bir konu üzerinden Breaking Bad ile aynı mesajı içeriyor dizi. Tabii Breaking Bad’de bir suç imparatorluğuna giden yol söz konusuydu. Babil’de işler ne kadar karışacak, İrfan’ın da içinden bir Heisenberg çıkacak mı göreceğiz…

2) Başarılı Oyunculuklar

Dizide baştan sona herkes işinde çok iyi. Halit Ergenç’İ ekranlarda görmeyi özlemiştik. Ozan Güven ile ikili sahneleri adeta görsel şölen. Nur Fettahoğlu, Aslı Enver ve Birce Akalay kısaca herkes çok başarılı performanslar sergiliyor ve göz dolduruyor.

 

3) İlişkiler Olmazsa Olmaz

TV’de olunca sürelerin uzun olmasından mıdır nedir ilişkiler de bir hayli karışmış durumda. Bu konuda çok boğulmama taraftarıyım ama yine de İrfan ve İlay eski aşk yeniden mi birleşecekler, İrfan ve Ayşe mi olacak? Eda ve Egemen ne ayak? Egemen ve Ayşe olur mu ki derken ilişkiler de ucundan kıyısından merak ettiriyor ve şaşırtabiliyor.

 

4) Mesajları ve Etkileyici Replikleri

Aslında dizinin konusundan bahsederken bir sözünün olmasından bahsetmiştik ama dizi ana sözünün yanı sıra maaş problemleri, işsizlik, ekonomik eşitsizlik gibi birçok konuya da azar azar değiniliyor. Sadece ana karakterin sorgusunu izlemiyoruz. Dizide genel bir ekonomik adaletsizlik vurgusu da yapılıyor.  Özellikle de ilk bölümdeki ‘‘Hayat işte sizin gibi üniversite profesörünü benim gibi ilkokul mezununun ayağına getiriyor.” repliği müthişti. Bir de 2. bölümdeki İrfan’ın Babil sunumu baştan sona mutlaka izleyin derim. Hatta dizinin 1. bölümünün ilk sahnesi bile dizinin özeti gibi denebilir. (Örnek gösterilecek replik ve sahne o kadar çok ki! Buraya sığdıramayız en iyisi sahne söyleyelim, izleyin. :))

 

5) Gizemli karakterler, ters köşeler!

Dizinin ters köşe dolandırıcılık sahnelerini izlemek bir hayli ilgi çekici. Bunun dışında karakterler de oldukça ters köşeli örneğin Aslı Enver‘in canlandırdığı Ayşe karakteri muhtemelen gizli görevdeki polis veya ajan çıkacak. Kendisi köstebek olarak İrfan’ın dolandırdığı adamlardan biri olan Süleyman’ın yanında çalışıyor. Hatta geçtiğimiz bölüm karakterin gizemi ile ilgili Whatsapp üzerinden bir numara paylaşılıp, seyirciyle mesajlaşarak bir PR çalışması bile yapıldı!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!