Azizler Film Yorumu | Film Ne Anlatıyor?

Netflix’in yeni yerli yapımı Azizler bugün yayına girdi. Yönetmenliğini Yağmur Taylan ve Durul Taylan kardeşlerin yaptığı kara mizah absürt trajedi drama türlerini kapsayan filmin senaryosu son dönemde adını sıkça duyduğumuz Bir Başkadır ve Masum dizilerini de yazan Berkun Oya’ya ait. Filmin oyuncu kadrosunda ise Engin Günaydın, Haluk Bilginer, Binnur Kaya, Öner Erkan, Fatih Artman, İrem Sak, İlker Aksum, Gülçin Santırcıoğlu, Hülya Duyar, Göktuğ Yıldırım ve Helin Kandemir gibi usta isimler yer alıyor.

Konusu Ne?

Orta yaşların son dönemini yaşayan Aziz hayalinde olmayan bir işte çalışırken artık içinde olmak istemediği sıkıldığı  bir ilişki yaşıyor. Tüm bunlardan bunaldığı özgürleşmek istediği bir dönemde ilişkisini bitirmeye karar veriyor. Tam bu noktada hikaye hiç de ummadığı bir yöne doğru yol almaya başlıyor. Sadece yalnız kalmak ve özgür olmak isteyen Aziz’in yönünü Haluk Bilginer’in hayat verdiği Erbil karakteri ve onun başına gelenler bir kez daha değiştiriyor.

Hikayede çatı Aziz olmasına rağmen diğer karakterlerin bireysel yaşantılarından da kesitler var. Bu yaşantılar üzerinden verilen sosyal mesajlar çok yerinde. Film süresi boyunca Aziz karakteri için oluşturulan gri ağırlıklı imaj dikkatimi çeken bir detay oldu. Gri rengin kaotik bir dünyada rahatlama, sakinleşme hissi yarattığı düşünülüyor. Sanırım bu tanım Aziz’in iç dünyasına fazlaca uyuyor.

Film, Taylan kardeşler ve Engin Günaydın’ı 2009 da çekilen Vavien filminden bu yana ilk kez yeniden bir araya getirmesiyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Tür olarak ülkemizde fazlaca seçeceği olmayan bu tarz dizi filmlerin son dönemde yaygınlaşması ve ilgi görmesi sevindirici bir gelişme. Karantinada geçen hafta sonu için iyi bir seçenek bence, iyi seyirler. 🙂