tds_thumb_td_300x0
Avlu 10. Bölüm Yorumu: Bir Avluya Kaç Ömür Sığar?

“Bir Avluya kaç ömür sığar?” Dedik, tam olarak kaç ömür sığar bilmeyiz, bilemeyiz ama Ecemin ömrü sığmadı… geçtiğimiz bölüm maalesef Deniz biricik kızını kaybetti. Ne Avlu’nun dışında ne Avlu’da kızını koruyabildi. Kızını koruyamadı diyebilir miyiz? Bence hayır, Deniz kızı için herşeyi yaptı, yada yaptığını düşündü ama rakibi çok güçlüydü. Bir annenin ve çocuğunun yeri hapishanede değil, evindedir. Ama hayat onları başka yerlere götürdü.

Denizin hapishaneye giriş sebebini biliyoruz, eşiyle kavga ederken, kızı annesinin babası tarafından dövülmesini kaldırmayıp babasını silahla yaralamıştı, kızı ceza almasın diye kendisi tetiği çektiğini iddia edip kendisi korumuştu kızını. Olaylar pek Denizin aleyhine işlemedi avlu’da ama yapacak bir şey yoktu kaderi böyleydi.

Annesi içerdeyken, Ecem’in en zayıf anında karşısına Alp çıktı, Kudret’in oğlu. Görünüşte çok iyi birine benziyordu da, Kudret gibi bir kadının nasıl dengeli bir oğlu olabilirdi ki? Aslında iyi biri olduğuna inandık, Eceme iyi geliyordu, inanmaya devam ettik, tabi Alp’in gerçek yüzünü gördüğümüz ana kadar. Alp aslında soğuk kanlı bir katil’di. Tabi bunu gören Ecem, hayatının nasıl bir döngüye girdiğini anlam veremedi…. Ne Annesinin ne de babasının haberi varken, Ecem Alp tarafında esir alındı. Haberdar olan tek kişi Kudretti, adamlarına talimat vermişti, artık Ecem ölmek zorundaydı, Alp’in büyük bir sırrına şahit olmuştu çünkü.

Kudret kaç kere denedi ama olmadı, Ecem hapishaneye girdi, orda da ölümle burun buruna geldi, ama kurtuldu. Tabi ölümünün sevdiği adam tarafından olacağını hiç tahmin etmezdi…

Avlu dizisi, Avustralyalı prisoners dizisinin uyarlaması, ben izlemedim şahsen zamanım olmadı, oyunculuklar, konu nasıl ilerliyor bilemiyorum ama Türk oyuncuların yabancı oyuncuları aratmadığı kafi.

Bir cezaevinde hep kötüler mi kazanır, iyiler hiç mi kazanmaz? Diye soruyorum hep kendime.. Deniz’in acımasız bir kadın olması için kızının ölmesi gerekir miydi? Kadının zaten ayyaş kocası tarafından hayatı zindan edilmiş, tek tutunduğu kızıydı neden onuda aldılar? Denizin artık tam anlamıyla tutunacak dalı kalmadı, onu artık yeni bir Deniz, acımasız bir kadın olarak göreceğiz, belkide kızının katilinin cezasını keserek gerçekten kendisi bir katil olacaktı.. peki kızının kanını yerde bırakmayan bir baba veya bir anne, katil olur mu? Bu soruyu hep sormuşumdur kendime. Allah kimseyi çocuğuyla sınamasın, çok başka bir acı…

Denizin bu değişimi, korkusuz dolu bakışlarından Kudret başta olmak üzere bence herkesin korkması lazım. Korksunda, başına gelecek her şeyi hak etti Kudret, onun yüzünden bir anne biricik evladını kaybetti, ayrı düştüler… Biri kalkıp Alp’e aynısını yapsaydı nasıl davranırdı çok merak ediyorum… Bir insan bu kadar hırslı, bu kadar acımasız nasıl olur aklım almıyor, hele bir kadın, bir anne, nasıl böyle birşey yapar başka bir anneye.. tam da Hakan (Denizin eşi) kendine gelmişken,  Eceme alkolü bırakıcağına dair söz vermişken, tam da kızıyla yeni bir bağ kurup yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyorken, kızının cansız bedenini öyle yerde uzanmış bir şekilde görmek bir babanın canını nasıl yakar onuda görmüş olduk.

Demet Evgar, pek beğenmediğim yada beğenmek istemediğim bir oyuncuydu, şahsen son bölüm ağzım açık izlerken buldum kendimi, elimde selpak ve gözlerim dolu dolu bir şekilde. Cidden çok iyi bir performans sergiledi, hele cezaevinin müdürünün ve gardiyanların kızının öldüğü haberini verirken sergilediği performans’a ben ciğerimi bıraktım. Adeta oynamakla kalmamış yaşamış.

Deniz karakterini kabul ederek, en iyi kadın oyuncular arasında yerini belli etti. Bence yürüyeceği daha uzun bir yol var, şu an daha yolun başında. Yolunda başarılar dilerim Demet…

 

Perşembe günü dizi sezon finaline girecek, fragmanda gördüğümüz gibi bambaşka bir Deniz karşımıza çıkıcak, sonumuz hayır olsun.

Haftaya görüşmek üzere,

Neslihan.K

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!