Avengers: Infinity War İncelemesi

”There was an idea!”

İncelememize tüyleri diken diken eden bu replik ile başlayalım. There was an idea… On yıldır bütün solo ve crossover filmlerin biraz basamak olduğu bizi adım adım asıl hikayeye getirdiği yerdeyiz. Sonsuzluk savaşında! Evet en başından beri asıl amacın İnfinity War çekmek olduğu diğer filmlerin ise bu sürece hazırlık olduğunu biliyorduk. Peki bu sürece değmiş mi derseniz, evet hem de fazlasıyla!

İnfinity War filmi diğer Avengerlardan farklı olarak giriş ve sonuç kısımları olmayan, baştan aşağı gelişme izlediğimiz bir film. Girişinin bu zamana kadar çekilen filmler, sonucunun da Avengers 4 filmi olacağını düşünürsek bu mantıklı da olmuş. İki buçuk saat dolu dolu bir film izledik özetle.

”We have a Hulk!”

Loki’yi ve Heimdall’ı kaybedeceğimizi biliyorduk bu yüzden film beklediğimiz gibi hazırlıklı olduğumuz şekilde başladı. Ardından Thor’un Galaksinin koruyucularını, Bruce’un ise Strange ve Tony’i bir araya getirmesi ile ekipler kuruldu. Bundan sonrası için pek de hazırlıklı değildik işte!

Captain America hatta belki Iron Man’in de ölümüyle sonuçlanacak bir savaş beklerken tam tersi en yeni Avengerları kaybettik. Bu hem şoke edici hem de akıllıca bir hamle olmuş. Devam filmleri olacağına göre, ölmediklerini sanırım tahmin ediyoruz? Bu anlamda hem nasıl kurtulacaklarına dair devam filmini daha da merak ettiriyor hem de ölecek dediğimiz kişiler yerine tam tersi başkalarını öldürerek bizi güzel ters köşeye yatırıyor film. Black Panther, Spider-Man, Doctor Strange…Herkesin filmin sonunda yaşadığı en büyük tepkilerden biri şoka girmek oldu. Bu yüzden bu hamleyi oldukça başarılı bulduğumuzu belirtmeliyim.

İncelemeye bir küçük söylenti ile devam edelim. Tom Holland’ın son sahnedeki performansının doğaçlama olduğu söyleniyor. Herkesi etkisi altına alan bu sahne gerçekten de Holland’ın doğaçlamasıysa büyük bir övgüyü hak ediyor! Çünkü ”Mr. Stark. I don’t feel so good” repliği uzun süre hafızalardan çıkacak gibi değil. Hatta efsane replikler arasına altın harflerle kazındı bile!

Tony ve Peter’ın arasındaki ”baba-oğul” tarzı ilişki hep çok farklıydı. Tony’nin bugüne kadar verdiği büyük kayıplara bir de Peter mı eklendi şimdi? Şu sahnenin daha fragmandan bu kadar içe işlemesi boşa değilmiş…

Geri döneceklerinden emin olduğumuza göre nasıl döneceklerine dair teoriler üretmeye başlayalım. En güçlü teori Strange’in taşı Thanos’a çok kolay vermesi üzerine. Strange eğer Peter veya Tony’nin hayatını kurtarmak için taş arasında seçim yapmak durumunda kalırsa taşı seçeceğini açıkça belirtmişti. Film boyunca kararını değiştireceği bir an da yaşamadığına göre Tony’nin hayatını seçmek gibi duygusal bir karar vermesi anlamsız olurdu. Strange, geleceğe giderek 14 milyon sondan yalnızca 1’inde kazanabildiklerini görmüştü. Kazanacakları bu sonda Tony’nin kilit bir rolü olacak ki Strange Tony’i kurtardı. Yani olayların bu şekilde gelişmesi gerekiyordu. Kendisi de Peter ile birlikte silinen Strange ölmeden önce böyle olması gerektiğine dair vurgu da yaptı Tony’e. 

Thor ve Galaksinin Koruyucuları tarafına dönersek orası da en az Tony, Peter, Strange tarafı kadar can yakıcı. Çoğunluk Thanos’a karşı sakinliğini koruyamayarak planı mahvettiği için Quill’e kızsa da onu anlayanlar da çoğunlukta.

”I told you go to right!” 

Thanos’un Gamora’yı yakaladığı bu sahnede tek söyleyebildiği bu olan Peter Quill adeta çaresizlik nedir onu gösterdi…

Thor’un Wakanda’ya inişi filmin en efsane sahneleri arasındaydı. Thor’un sonunda Tanrı olduğu gerçek gücünü görebilmek herkesi sevindirdi. Avengers 4’te de aynı performansı bekliyoruz. Tabii gelen söylentiler arasında Avengers 4’te en çok acıyı Thor, Tony ve Steve’in çekeceği de var…

Filmde en dikkat çekici noktalardan biri ilk Yenilmez Captain America’nın sahnelerinin azlığıydı. Göründüğü sahnelerde de karizmasıyla varlığı yetti gerçi! Civil War’dan beri Tony ile görüşmediklerini ve haber alınamadığını öğrendiğimiz Steve Rogers’ın ortaya çıktığı her sahne oldukça havalıydı! Tony ileyse hala karşılaşmadılar. 

Sahneleri az da olsa en büyük kayıplarından birini yaşadı Cap bu filmde. Buck’nin öleceğini tahmin ediyorduk ama son sözünün Steve olup, onun hemen yanınsa silinmesi yinede sarsıcı oldu…

Thanos’un Vision’daki taşı almasıyla 6 taşı da toplaması ve parmağını şıklatarak evrenin yarısını yok ettiği son… Yok etmesi diyoruz çünkü silindiler mi öldüler mi yoksa biryerlere hapsolup kaldılar mı? Ölenlerin ruh taşında olduğu güçlü teoriler arasında!

Seneye Avengers 4’te görüşmek üzere! Bilindiği kadarıyla Avengers 4’ün adının ne olacağını yakın zamanda öğrenemeyeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!