tds_thumb_td_300x0
Arrow 8.Sezon 7.Bölüm İnceleme: Purgatory

Sonunda kriz, ortak bölümlerde baş göstermeye başladı. Kriz öncesi yapılan vedalar ise, beni oldukça duygulandırdı.

İtiraf ediyorum, ağladım. Çünkü sadece Oliver sevdiklerine veda etmiyordu. Biz de onlara veda ediyorduk. İyi sezonlar kadar kötü sezonlar da olsa, 8 sene ara vermeden izledik. Gerçi, sanırım diziyi yarısında bırakanlar olmadı değil. Madem öyle kendi adıma konuşayım, DC evrenini konu alan ve CW kanalında yayınlanan dizilerinden izlediğim ilk yapım Arrow olmuştu. Bu maceraya Arrow ile daldığımı ve diğerlerini izlememe sebep olduğunu söylersem yalan olmaz. Bu nedenledir ki, yeri ben de hep ayrı kalacak.

Bu bölümü izlerken, Arrow’u ne kadar özleyeceğimi düşündüm. Oliver karakterini yeniden Lian Yu’da görmek bana ilk sezonu anımsattı. Fırtına sonucu gemilerinin batmasıyla Lian Yu’ya düşen Oliver Queen, başladığı yere geri dönmüştü. Üstelik bambaşka biri olarak. Tek amacı şehrini kurtarmak olan Oliver, bugün çoklu evreni kurtarmaya çalışıyor. Hayat ne garip…

Bölüme gelecek olursak, hatırlarsanız size 2. bölüm yorumunda Harbinger’ın çizgi roman evrenindeki karakterini anlatmıştım. Bunlardan bir tanesi Harbinger’ın çocukken geçirdiği kazada sonucu Monitor tarafından kurtarılmış olduğu idi. Yanında yetiştirdiğini ve çoklu evren için Harbinger’ı kopyaladığını söylemiştim. Bu bölümde Lyla’nın olacaklardan haberinin olmadığını ve askerde görev başındayken Monitor tarafından kurtarıldığını öğrendik. Sonrasında Lyla, silah olarak tasarlanan küreye dokunduğunda sanki hafızası geri gelmiş de yapacaklarını biliyormuş gibi bir tavır takındı. Sanki koca bir geçmişi hatırlamış, kimliğinin farkına varmış gibi… İnşallah öyledir, çünkü çocukluktan itibaren büyütülme hikayesini daha çok sevmiştim.

Lian Yu’dan çıkan enerji dalgası sonucu Oliver’ın adadaki düşmanlarının yeniden canlanması ise beni şaşırtmadı. Tabi ki bu son hamleydi. Ama ben bunun bir tür Monitor’ün oyunu olduğunu düşünmüştüm. Artık nasıl bir enerjiyse!

 

Bu enerjiden kaynaklı olarak silahın tam orada yapılması gerekiyordu, anladık. Ama daha da önemlisi asıl silahın küre değil Harbinger olduğunu öğrendik. Aslında silah sandığımız enerji dalgası Lyla’nın bedenine girerek onu Harbinger’a, yani onun bile haberdar olmadığı gizli kimliğine dönüştürdü.

Monitor uzun zamandır onu bu ana hazırlıyordu ama aralarındaki ilişkinin çok yüzeysel bir şekilde bize aktarıldığını düşünüyorum. Sadece bir bölüm Lyla ve Monitor odaklı geçebilirdi. İki sezondur beklediğimiz bu krizde çok önemli bir rolü var Harbinger’ın. Daha derinlemesine bir hikaye anlatılabilirdi bize. Zaten daha da göremeyeceğiz kendisini. Herhangi bir spin off olmazsa ya da herhangi bir Arrow spin off’da boy göstermezse tabi…

Bu kriz olayını da açıkçası henüz oturtamadım kafamda. Normalde zamanda yaptığınız en ufak bir değişiklik size kötü bir şekilde geri döner. Doğa ana mutlaka değişimin bedelini alır desek daha doğru olur. Çocuklar ise geçmişe gidip neler olacağını, bir afişlere basıp Star City’e dağıtmadıkları kaldı. Yine de bir şey olmadı. Hatta bu yaşananlardan ders çıkarıp, söylediklerini ya da yaptıklarını değiştirmeye bile karar verdiler.

Normalde o andan itibaren geleceğin değişiyor olması lazım. Örneğin belkide Connor ve Mia hiç arkadaş olmayacaklar. Belki de hiç öyle bir ekip olmayacak. Belki de Star City’nin kaderi başka olacak.

Başta geleceğin, zaten bu geçmişten geldiği teorisine güveniyordum fakat bu bölümde Roy kolunu kaybedince öyle olmayacağını anladım. Sizin dönüp bakmanıza gerek yok, ben sizin yerinize baktım. Evet arkadaşlar, 7.Sezon 1.Bölümde William Roy’un yanına ilk gittiğinde, Roy’un iki kolu da yerindeydi. Demek ki zamanı değiştirmeyi başarabilmişler. Şu an bunu hissetmemelerinin sebebinin ise Monitor’den kaynaklandığını düşünüyorum. Bunu da düşünmüş olmalı kendisi, öyle değil mi?

Bölümün sonunda ise Flash dizisinden bir kesit gördük. Nash Wells, Monitor’e ulaşmayı başardı sonunda. Ama amacını hala anlamış değilim. O da bir kahraman olarak yanımızda mı olacak yoksa düşman olarak karşımızda mı yer alacak? İzleyip göreceğiz.

Kısacası, kriz eşikten içeri girdi bile. Bakalım kahramanlarımızın kaderi, nasıl yazılacak?

“Arrow 8.Sezon 7.Bölüm İnceleme: Purgatory” için bir yanıt

  1. Merhaba, 8.sezon 8.bölümün başındaki özette yaşananlar hangi bölümde yaşanıyor. 7.bölümden sonra kafa karıştırıcı oldu benim için. Aydınlatabilir misiniz lütfen?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!