tds_thumb_td_300x0
Arrow 8.Sezon 1.Bölüm İnceleme: Starling City

Arrow’un bu bölümüyle birlikte, yüksek bir sezon açılışı izlediğimizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. (Not:Bunlar beklediğimiz hareketler)

Geçen sezon izlediğimiz crossover bölümü olan Else Worlds’de Oliver, Flash ve Supergirl’ün hayatını kurtarmak için Monitor ile bir anlaşma yapmıştı. Bu anlaşma üzerine Monitor ile birlikte gittiğini, bundan dolayı da gelecekte Felicity ve çocuklarının yanında olamadığını da izlemiştik.

The Flash’ın yeni sezon ilk bölüm yorumunda da bahsettiğim gibi, Monitor sandığımızdan iyi bir varlık olabilir. Çoklu Evrenin koruyucusu olan Monitor, evrenleri bekleyen tehlike nedeniyle, bu tehlikeyle savaşacak kahramanlar arıyor ve bu kahramanları ağır bir sınavdan geçiriyor.

Oliver’ın, kendini başka bir evrende bulması ile başlayan bölüm, kendini başka bir evrene atması ile sona erdi.

Öncelikle söylemek istiyorum ki, annesi ile olan ilk karşılaşması beni çok duygulandırdı. Geçmiş sezonları düşünüp ‘vay bee o kadar olmuş mu?’ demekten kendimi alamadım. Annesinin Merlyn ile evlenmesi şaşırtmadı. Ama Merly’nin kötü olmaması şaşırttı. Onun yerine bizim biricik Tommy’miz evrenin kötüsü olarak seçilmiş. Bu bir tık üzücü olsa da, sonunda doğru yolu bulmuş olması (tek bir konuşmayla) bizim için yeterli.

John Diggle’ın Oliver ile karşılaşma sahnesi ise bölümün en eğlenceli sahnelerinden biriydi. Başta böyle bir şeyi tahmin edemedim tabi ki de! Bazılarınız ilk karşılaşmada anlamış olabilir, fakat ben ne zaman ki Oliver kaçmaya çalıştı, o zaman anladım.

John’un oraya Cisco’nun verdiği boyutlar arası anahtarla geldiğini biliyoruz. E be güzel kardeşim, versenize o anahtarı Oliver’a, arada ailesini görüp gelsin! Tamam anladık, işi gücü var, tamam muhtemelen evren evren gezip oradan toplayacağı malzemelerle krize karşı bir silah yapmayı amaçlıyor Monitor, tamam! Ama adama verin şu anahtarı, gece uyumadan önce iki dk gitsin gelsin. Ne istediniz, her şey de bu Oliver’ı mı buluyor yani!

Evet, yukarıda bahsettiğim gibi, Oliver’ın görevinin henüz bitmediğini düşünüyorum. Muhtemelen, içerisinde bulundukları evren de diğer evrenler gibi yok oldu. Yani Thanos’un bir parmak şıklatması gibi… Püf…

İşin garip noktası, her şeyin yok olduğunu görüyorlar -başta Oliver olmak zere- ama gideyim de annemi, Tommy’yi kurtarayım demeyip anahtarla gitmeye çalışan bir Oliver gördük. Benim aklıma direkt annesi geldi. Hayır, annesi gelmese Oliver arkasına bakmadan, vınn!

Ama yine dayanamadım, üzüldüm. Üzüldüm çünkü Oliver bir kez daha annesinin ve Tommy’nin ölümünü izlemek zorunda kaldı. Kendisini ise kurtardım zannediyor fakat Monitor bu işin ucunu bırakacak gibi değil.

Oliver eve gitmenin hayalini kuradursun, biz bunun olamayacağını biliyor ve ona göre izliyoruz. Fakat merakım buna rağmen daha da arttı. Çünkü gelecekte Felicity’nin Oliver’ın yanına gittiğini biliyoruz. Muhtemelen yaşlı Oliver’ın yanına gitti. Bir nevi emekliye ayrıldılar gibi düşünebiliriz. E ama Monitor zırt bırt bu çocuğa öleceksin de diyor. Yetmedi Flash’a da öleceksin dedi ki çizgi romana göre buna çok da yalan diyemeyiz.

Açıkçası ne nasıl ilerleyecek bunu merak ediyorum. Bu sezonun 10 bölüm süreceğini ve ortak ölümlerin genel olarak 9.bölüm civarına denk geldiğini biliyoruz. Yani Oliver aramızdan Monitor’un dediği gibi ölerek de  ayrılabilir, başka bir evrende yaşamını sürdürerek de. Gerçekten ama gerçekten en merak ettiğim kısım burası! Finali nasıl bağlayacakları çok önemli. Tek bir bölümle bu zamana kadar ki bütün Arrow sezon yorumları değişikliğe uğrayabilir. Ya diziyi andığımız zaman çok iyiydi diyeceğiz ya da başta iyiydi ama  sonradan çok bozdu be’ diyeceğiz.

Kararı ise onlar verecek. Hadi bakalım!

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!