Altın Kelebek’in En iyi Çifti Neden AsDev Oldu?

Altın Kelebek’in En iyi Çifti Neden AsDev Oldu? AsDev, SeyFer ve IlCey Üzerine…

Altın Kelebek Ödül Töreni yeni yapılmışken törenin en ilgi çeken kategorilerinden biri olan en iyi çift ödülü hakkında kısa bir değerlendirme yapmak istedim. Ödülü AsDev çifti aldı ve bence hak edilmiş bir ödüldü. Peki neden? Ödülü alabilecek güçlü 3 çift vardı bence. Bunun için bu üç çifti ele alıyorum.

AsDev: Serenay ve Kıvanç’ın bu sezon muhteşem bir enerjisi var. Evli ve delice aşık o çifti harika veriyorlar. Güzel mekanlar içinde güzel iki insanı izletiyor dizi bize. Bu da sizi seyirci olarak çekiyor. Ama çeken bu değil sadece. Siz bu çifti patlamalarına da yaralarına da, birlikte nasıl yapamıyorlar ama birbirleri olmadan hiç yapamazlar hallerine de inanıyorsunuz. Çünkü yine de birbirleri için en iyi ilaçlar diyorsunuz İtiraf ediyorum ilk sezon iki sarı insan o kadar da uyumlu olmaz diyordum. Hatta o uyum ilk bölümlerde hiç geçmedi. Ama ikinci sezon çift olarak sevdim Devin ve Aslan’ı. Daha rollere oturulmuş. Daha partner enerjisi de artmıştı. Kavgalarını, o deli dolu hallerini tutkularını buram buram hissediyorsunuz izlerken. Kadın erkek ilişkisi olarak da size eşit bir ilişki sunuyor AsDev. Erkeğin kadına şiddeti yok, ihanet yok, aşka dair şüphe yok.

Devin ve Aslan birbirlerine yaşamın ve kendilerinin her halinde bağlılar Devin ve Aslan çatışırken bile aşıklar. Evet, onlar aşklarının mucizevi bir merhem gibi yara sarmasını beklemiyor. Devin ve Aslan birbirinin yarası olmaya da razılar. Yaralarken bile çiftler. Birbirlerini kolluyorlar. Aslan mesela Devin’i tutuklamasınlar diye onu alıp götürebiliyor. İnsanın özgürlüğünü kısıtlamaya elbette karşıyız. Ama karısı tutuklanıp, ateşe atılmasın diye onu koruyan bir Aslan gibi kocaya kim hayır diyebilir? En güzeli Aslan Devin’in tüm o çılgın hallerine aşık. Onun normalinin bu olduğunu biliyor. Aslan da Devin ile istediği kadar Aslan olabiliyor. Devin’i değiştirme kısıtlama yoluna hiç gitmiyor. Birlikte çamur güreşi bile yapabiliyorlar. Birlikte dağıtabiliyorlar. Birbirleri ile çatışsalar bile birbirlerine kavga ederken bile bağlılar. Bunun için ödül töreninde en iyi çift ödülünü AsDev’in hak ettiğini düşünüyorum. Tebrik ediyorum.

Senarist Hakan Bonomo tutkuyu aşkı yazmayı da seyrettirmeyi de biliyor. Aşkın doğasına aykırı ihaneti normalleştirmiyor ve ilişkiye katmıyor. Aslan gayet sadık bir eş, Devin gayet özgür ve aşık bir kadın. Tutkuları, aşkları ise seyrederken sizi inandırıyor.

SeyFer: Seyran ve Ferit ekran enerjisi yüksek bir çift. Bunu kimse inkar edemez. Hayata farklı yerlerden tutunmaya çalışan iki gencin aşkı olarak başladı. Bu doğrultuda gitseydi hikaye çok farklı olabilirdi. Ama yanlış hikaye örgüsünü uyum ve ekran kimyası dediğimiz şey bile kurtaramıyor. Bu demek değil ki SeyFer kötü bir çift. SeyFer hala çok şey vaat eden bir çift. Seyran ve Ferit ekranda birlikteyken onlardan gözünüzü alamıyorsunuz. Sorunları neyse çözsünler de seyredelim diyorsunuz. Fakat… Fakat çiftin verdiği doğru bir mesaj, seyrettirdiği aşka dair bağlanacağınız bir hikaye yok. Yani çifti seyrederken birlikte olmaları da içinize sinmiyor. Ekranda izlediğiniz o aşka inanmak lazım. Hikaye buna izin vermiyor. Bunun için hikayesine, aşkına, verdiği mesaja inanmadığınız, çiftin en iyi çift olması da doğru olmazdı diye düşünüyorum. İhanetin, şiddetin olduğu bir aşk, aşk mıdır? Önce bu soruyu cevaplarsak bence doğru sonuç da çıkar. Aslında buraya ekleyebileceğim çok şey var ama nelerin aşka sığmadığını tek tek yazmama gerek yok sanırım. Diziyi izleyen seyirciler bunları biliyor ve ben de o şeyleri tekrar etmek istemiyorum. Fakat iki aşığın hikayesine ihaneti ve şiddeti her haliyle sokup normalleştirme platformu olarak bu ilişkiyi kullanmak anlatılan hikayede aşkın barınmasını imkansız hale getirir. Seyran’ın bireysel hikayesi de Ferit’in bireysel hikayesi de öyle yönlere girdi ki, ortak hikayelerinde kalan sadece şiddet ve ihanet oldu.

IlCey: Geçen sene kesinlikle bu ödülü almalı dediğim çiftti IlCey. Pınar Deniz ve Kaan Urgancıoğlu’nun ekran kimyası çok başka yerde. Fakat bu sezon çiftin aşkı öyle sıkıcı yazılıyor ki kahvaltıcı Eşref amcayı izlesem daha heyecanlı gelir. Sema Ergenekon çok iyi bir senarist ama hikayeye çocuk girince aşkı yazmayı ihmal etti sanırım.

Bu sezon ayrıca pek aşka uygun olmayan şeyler de girdi çiftin hikayesine. Mesela başka bir kadın girdi. Avukat Nil ile görüşen bir Ilgaz vardı. Kadına hayatında yer açmıştı. Ilgaz fiziken cevap vermese de kadının fiziki yakınlığına izin verdi. Kızının acısını yaşayan anne Ceylin’e de sevgili Ceylin’e de yapılan hoş olmadı. Yeniden evlendiler hadi sevinelim dedik. Ilgaz’ın Nil’in sahtekarlık ve torpille rapor alıp çocuklarını kaçıran kadını serbest bırakmasını önlemeye çalışan Ceylin’e yardım edeceğini düşündüm. Fakat öyle olmadı. Ilgaz Ceylin’i şikayet edecekti. Ceylin gerçek adaleti istedi, çocuğunu korumak istedi. Bunu söylemek çok üzücü ama hikaye bu noktaya geldi. Flörtü Nil’in o torpille o düzmece raporu nasıl aldığının peşine düşmek yerine, karısını şikayet eden bir adamın adaletine de aşkına da güvenemeyiz. Geçen bölüm de Ilgaz’ın “rehineler ve kızından” bahsettiğini duydum. Rehinelerden biri de Ceylin. Her gün o yatağı Ceylin ile paylaşmayı biliyorsun ama özel harekata ailem dediğin karından bahsetmiyorsun bile. Bari kızının annesi olduğunu söyleseydin Ilgaz. Belki karın olması senin için önemsiz bir ayrıntı ama çocuğunuz için annesi olması önemli. Yani aşk konusunda bu sezon Sema Hanım çocukları olunca hikayede onu yazarken aşkı yazmayı mı ihmal etti acaba? Ama IlCey aşkı, sevgisi, bağlılığı ve tutku bu sezon yok. Özellikle Ilgaz’ı başka kadını savunup kollayıp, o kadın için Ceylin’i incitirken gördükten sonra bir şey bozuldu. Ceylin’in hayatında da başkası olsa daha mı iyi olurdu demeye başladım mesela.

Ceylin’e onu hiçbir zaman hiçbir mevkiye şikayet edip sırtından vurmayacak biri lazım. İşte bu nedenlerle IlCey bu sezon en iyi çifti alamadı bence. Çünkü ne kadar çift ne kadar eş olabildiğiniz önemli. Yani hakkıyla verilen ödüllerden biri de en iyi çift ödülü idi bu çiftlere bakınca.

Tebrikler AsDev ve tebrikler Hakan Bonomo. Aşk, tutku, evlilik, sevgili ve eş olmak nasıl yazılır çok güzel gösteriyorsun.

Yazan: Bukle Aytac