tds_thumb_td_300x0
“Adım Sabrina Spellman ve O Kız Benim!”

Her günü cadılar bayramına benzeyen Greendale Kasabası’nda yarı cadı yarı insan bir kız yaşarmış. Bu kız 16. doğum gününde iki dünyadan birini seçmeliymiş. Ailesinin cadı dünyası veya arkadaşlarının insan dünyası. Adım Sabrina Spellman ve o kız benim.’

Archie Comics’ten uyarlanan ‘The Chilling Adventures of Sabrina’ 26 Ekim itibari ile 1. sezonuyla Netflix’te yer almaya başladı bile!

Peki sadece ilk bölümü izleyerek Sabrina hakkında neler söyleyebiliriz? Birlikte bir göz atalım.

Öncelikle Sabrina Spellman’ın 16 yaşına girmesine oldukça kısa bir süre kalmıştır ve cadı dünyası ile insan dünyası arasında bir seçim yapması gerekmektedir. Ne zaman büyü yapsa gözleri ışıldayan ve aynı zamanda cadı olmaktan büyük bir keyif alan Sabrina için,  insan dünyasından feragat etmek, arkadaşlarından, özellikle sevgilisi Harvey’den ayrılmak çok zordur.

16.Yaş gününde Kara Vaftiz edilerek ismini cadılar listesine yazdıracak olan Sabrina, bu konuda tereddüt yaşamaktadır. Eğer vaftiz edilirse ölümlü dünyasından bağını tamamen koparmak zorunda kalacaktır.

 İki halası (Hilda ve Zelda) ve bir erkek kuzeni ile yaşayan Sabrina bu konuyu onlarla konuşmaya çalışsa da özellikle Zelda hala tarafından durum pek hoş karşılanmaz. Diğer versiyonlarında da izlediğimiz gibi Zelda hala otoriter taraf. Diğer Sabrina uyarlamalarında Zelda halanın yumuşak tarafını görüyor olsak da bu uyarlama için aynı şeyi söyleyebilir miyiz bilmiyorum. İlk bölümden bunu kestirmek zor. Zelda hala geleneklere bağlı ve isteği, Spellman ailesinin soyunun cadı olarak devam etmesi yönünde. Hilda hala ise daha ılımlı ve Sabrina’yı anlar nitelikte yaklaşıyor. Fakat, ilk bölümde gördüğüm kadarıyla Zelda halanın ev içerisinde otoritesi o kadar fazla ki, Hilda hala karar mekanizması dışına çıkmış ve daha çok ev ve işle ilgileniyormuş gibi duruyor. Zamanla Hilda halanın patlamasını umuyorum.

(Soldaki Zelda Hala, sağdaki Hilda hala)

Kuzenin ise dizide en sevdiğim karakterlerden biri olacağı kesinleşti. Tatlı ve Sabrina’nın yanında olan bir karaktere benziyor. Dizide açık açık söylenmese de bir nedenden ötürü kendi arazisi dışına çıkmasına yasak konulmuş. 75 senedir arazi dışına çıkmadığını öğreniyoruz dizide.

Peki kim koyuyor bu yasakları? Bir cadının bedeni ve özgür iradesi ile hareket etmesine kim kural koyarak mani oluyor? Cevap veriyorum: Kara Lord.

Böylelikle tek dark lordun Lord Voldemort olduğu Hogwarts evrenimizden bir miktar uzaklaşıyoruz ve Sabrina evrenine tekrardan geçiş yapıyoruz.

Ufak bir ayrıntı vermek istiyorum. Cadılar dünyasında bir cadı ile bir insanın evlenmesi kesinlikle yasak olduğu  dizide çokça bahsediliyor. Buna rağmen görüyoruz ki Sabrina’nın cadı doğumlu -hatta bir rahip olan- babası ve ölümlü annesi bu kuralı çiğnemişler. Bize söylenen, Sabrina’nın ailesinin bir kazada öldüğü. Lakin dizideki işaretleri göz önüne aldığımızda bunun sıradan bir kaza olmadığını söyleyebiliriz. Zamanında neler yaşandı bilmiyoruz fakat Kara Lord’un bu durumdan hoşnut olmadığı kesin. O yüzden Sabrina’nın yapacağı tercihten emin olması gerekiyor. Müridlerini yolluyor ve Sabrina için işler kızışıyor.

Hikayenin temelinde 1692’de Salem’de yaşanan bir olayın benzerinin geçmiş zamanda Greendale’de de yaşanmış olması ve bir ormanda asılmış olan 13 cadı yer alıyor. Dizide lanetli orman için şu cümle kuruluyor. ‘ Ve o günden beri onların ruhları ormanı lanetlemiş.’

Kötü büyüler, ruhlar ve cadılar hatta cadı avcıları tarafından Sabrina’nın korunması gerektiğini düşünen halaları onun kendisine bir hayvan seçmesini istiyorlar ve içi hayvanlarla dolu bir kitap gösteriyorlar. Bizim kız ise bu konuda tereddütlü. Bunun çok doğru olmadığını, bu yüzden gönüllü bir ruh aramak istediğini söylüyor ve bu şekilde ‘Salem’ ile tanışmış oluyoruz.

Biraz da Sabrina’nın ölümlü dünyasından bahsedelim. Sabrina, Greendale’de yarı ölümlü bir hayat sürdüğü için bir cadının sahip olduğu kibir, üstün görme davranışlarından yoksun. Okuldaki zorbalıklara karşı olan ve bunun için direnen insanlardan. Halası ona soylu hayvanları gösterirken o, böyle bir ruhu bu şekilde seçemeyeceğini söyleyip gönüllü olan ruhları araması dizide en çok hoşuma giden kısım olduğunu söyleyebilirim. Üstelik kedinin ismini bile kendisi seçmiyor bu tercihi o ruha bırakıyor. Böyle bir uyarlamada Sabrina’ya böyle bir karakter seçilmesini ciddi anlamda çok sevdim. Peki Sabrina onun için vazgeçmesi çok zor olan ölümlü dünyası ve arkadaşları için ne yapacak? İnanın merak ediyorum. Diziyi izledikçe yazmaya devam edeceğim. Takipte kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!