90’lara Damga Vuran Yabancı Diziler

Siz de bizim gibi nostalji meraklısıysanız, 90’ların kült dizilerini bir değerlendirin deriz. Özellikle Friends furyası ile son yıllarda 90’ların dizilerine ilgi de artmışken, o döneme ait mutlaka izlenmesi gereken en ünlü dizileri sizin için derledik. Zevkinize göre seçin, beğenin, izleyin. 🙂

Friends (1994-2004)

Tabii açılışı 90’ların en ünlü dizisi Friends ile yapmamak olmazdı. 🙂 6’lı arkadaş grubunun bol bol 90’lar modası ve samimiyeti kokan atmosferi, Robin Williams’lı, Julia Roberts’lı, Brad Pitt ve George Clooney’i konuk oyuncuları ile tam bir efsane. Aynı zamanda da senelerdir IMDb’si en yüksek olan sitcom dizisi olma özelliğinde. Friends’in final bölümü 52,46 milyon kişi tarafından izlenerek de ayrı bir rekora imza atmıştır.

The X Files (1993-2002)

90’lar deyince akla gelen en ünlü dizilerden biri de Ajan Dana Scully ve Ajan Fox Mulder’ın maceralarını konu alan The X Files’tır. Bilim-kurgu türündeki dizi, Mulder’ın kardeşinin uzaylılar tarafından kaçırıldığına inanmasını konu alır. Mulder, bu nedenle çözülemeyen gizemli vakalarla ilgilenmek için FBI’e girmiştir. Bu yolculukta tam bir bilim insanı olan ve paranormal hiçbir şeye inanmayan Ajan Scully ile sık sık bilim ve doğaüstü üzerine mücadele verirler. 90’larda çocuk ve genç olanlar bilir ki o dönemin en moda konularından biri de UFO’lardı. The X Files’ın uzaylı konuları da UFO’lar üzerinden ilerler.

Sex and the City (1998-2004)

Her kadının izlemesi gereken, 90’lara damgasını vurmuş bir başka yapım ise HBO’nun iddialı dizisi Sex and The City. Hepsi kariyer sahibi, aşk ve seks hayatları olan, 30’lu yaşlarında ve bekar dört kadının New York’taki yaşamlarını konu alan dizi, kendi ayaklarında üzerinde duran bu dört kadının dostluğunu müthiş bir mizahla işliyor. Bu esnada bizler de köşe yazarı olan Carrie’nin ilişkiler, kariyer, şehir, dostluk ve feminizm gibi birçok konuya olan düşüncelerine tanık oluyoruz.

Buffy The Vampire Slayer (1997-2003)

Twilight ve The Vampire Diaries’den önce o vardı. 🙂 Liseli bir vampir avcısı olan Buffy’nin, iki arkadaşı ile birlikte Sunnydale’de vampir ve doğaüstü varlıkları avlamalarını anlatıyordu. Tabii Buffy liseli olunca, dizimiz aynı zamanda da kült bir gençlik dizisiydi.

Twin Peaks (1990-1991)

Twin Peaks, Körfez Savaşı yüzünden ilk sezondan sonra devam edemese de tek sezonuyla da kültleşmeyi başarmış bir David Lynch dizisidir. Gizem-gerilim türündeki dizide Laura Parmer adındaki liseli bir kızın gizemli ölümü araştırılıyordu. Twin PEaks’i doksanların başında Türkiye’de de Star TV yayınlıyormuş.

Freaks and Geeks (1999-2000)

Evet bazen Amerikalılar da kaliteli dizileri harcar… Değeri anlaşılamamış, bir sezonda yayından kalkmış bir dizi olsa da 80’ler gençliğini anlatan bu enfes dizi hala dillere destan diyebiliriz. Değeri bittikten sonra anlaşıldığı için devamını izleyemesek de, tek sezonuyla bile adından hala söz ettirmektedir.

That ’70s Show (1998-2006)

70’li yıllarda liseli olan 5 gencin yaşamını 70’lerin tüm yönleriyle konu edinen sitcom türünde, aynı zamanda da gençlik dizisi olan şahane bir iş. 90’larda yapılmış, 70’li yılları anlatan bir dizi olduğundan tam bir nostalji şov. Freaks and Geeks’in tadına doyamayanlar için de 8 sezon süren şahane bir alternatiftir.

Seinfeld (1989-1998)

İlk yayın trihi 89 yılı olsa da yayın dönemi ağırlıklı olarak 90’lı yıllara denk geldiği için listeye almamak olmazdı. Friends ile birlikte NBC’ye damga vuran bir siper sitcom da Seinfel’dır. Hatta NBC başta kimsenin anlamayacağını düşündüğü için diziyi yapmak istememiş ve kısa sürede yayından kaldırmayı planlayarak pilot bölümü yayınlamışlar. Ancak tam tersi oluyor ve dizi, yayınlandığı günlerde izlenme rekorları kırarak 9 sezon devam ediyor.

ER (1994-2009)

Grey’s Anatomy yokken o vardı 🙂 Acil Servis adındaki dizi, o yıllara damgasını vurmuş, George Clooney’in de rol aldığı hatta buradaki rolüyle Friends’e de konuk olduğu, birçok Emmy adaylığı ve ödülü kazanmış bir hastane draması.

Felicity (1998-2002)

J.J. Abrams deyince akla ilk önce bilim kurgu gelse de kendisinin 90’lı yıllarda imzasını attığı bir gençlik dizisinin de olduğunu biliyor muydunuz? Dizi, Felicity’nin Stanford’u kazanmışken lise aşkının peşinden New York Üniversitesi’ne gitmesini konu alıyor.Eğer dikkat ederseniz birçok günümüz dizisinde ”Felitcy” dizisininadını ve göndermesini duymanız mümkündür. 🙂

Dawson’s Creek (1998-2003)

Türkiye’ye de Kavak Yelleri adıyla uyarlanan Dawson’s Creek bir zamanların en ünlü gençlik dizilerindendi. Cnbc-e’de de sıklıkla yayınlanan dizi, dört arkadaşın çocukluklarından üniversite çağına kadarki yaşamlarını, ilk aşklarını ve hayata atılma maceralarını konu alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!