tds_thumb_td_300x0
28 Ekim Dünya Animasyon Günü ve Bugüne Özel Animasyon Tavsiyeleri

28 Ekim; Tom ve Jerry’nin, Winnie the Pooh’nun, Naruto’nun, Kayıp Balık Nemo’nun, Pokemon’un, Avatar’ın, Miyazaki’nin, Walt Disney’in günü. Bugün, Dünya Animasyon Günü!

Şimdilerde animasyon deyince aklımıza yıllardır sektörü elinde tutan Disney’in filmleri gelse de “animasyon”; Karlar Ülkesi, Oyuncak Hikayesi, Aslan Kral, Yukarı Bak, Arabalar gibi yapımlarla sınırlı değil.

İşin özünde, animasyon; fotoğraf veya resimlerle bir hareketlilik, bir kurgu oluşturma çabasıdır. Olaya bu şekilde yaklaşırsak ilk animasyonların, tarih öncesi çağlarda çizilen resimleri olduğu sonucuna varabiliriz. En azından ben bu sonuca vardım. İnsanlar yazı kullanmadan kendi hikayelerini anlatmaya çalışıyorlardı, bir çeşit sessiz film çekiyorlardı aslında.

Mağara resimlerinden, bu yılım çok ses getiren Disney filmi Coco’ya kadar çeşitli gelişimler gösterdi animasyon.

Yazı icat edildikten sonra insanlar hikayelerini daha kolay anlatmaya başladı ve benim animasyon olarak kabul ettiğim mağara resimlerine bir ara verildi. Bu oldukça uzun bir ara oldu zira animasyon bir daha 1906’da fotoğrafların ardarda gösterilmesi tekniğiyle, James Stuart Blackton tarafından yapılan “Humorous Phases of Funny Faces” filmi olarak karşımıza çıktı. Bu film günümüz animasyon filmlerinin başlangıcı olarak kabul edilir.

1920’li yıllarda Walt Disney’in animasyon dünyasına adım atmasından sonra animasyon film sektörü daha karmaşık ve eğlenceli bir hal almaya başladı. Walt Disney’in Mickey Mouse’u günden güne şöhretlenirken, Warnerbros’un Looney Tunes şovunun Bugs Bunny’si de ona eşlik etti.

1970’ten sonra ise animasyonun krallarından sayılan efsane isim Hayao Miyazaki ortaya çıktı ve bugüne kadar Batı’nın hakim olduğu animasyon evreninde kendine unutulmaz film ve renkleriyle yer açtı.

Doğu’nun ve Batı’nın aynı anda animasyonla ilgilenmesiyle oluşan rekabet ve ilerleyen teknoloji sayesinde animasyon filmler bugünkü konumuna kadar düşe kalka geldi ve biz animasyon severler için vazgeçilmez bir zevke dönüştü.

Şimdi; bugüne özel, sizler için hazırladığım, farklı tür ve tarzlardan oluşan animasyon film tavsiyelerimize geçelim.

1- Bambi

Disney’in klasiklerindendir. Hikayesi de oldukça güzeldir. Disney’in gelişimini görmek için de izleyebilirsiniz.

2- Paprica

Japon efsanesi Satoshi Kon’un özel bir filmi.

3- The Emperor’s New Groove

Disney’in son yıllardaki güzel işlerinden.

4- Frankenweenie

Tam bir Tim Burton filmidir. Bilim felsefesinden, evcil hayvanımızla kurduğumuz bağa kadar uzanmış bir olay örgüsüne sahiptir.

5- Chicken Run

Stop-motion tekniğiyle çekilmiş ses getiren bir animasyon.

6- Ratatouille

Konusu ve karakterleriyle farklı bir havayı yakalayan film IMDB’de de hakettiği değeri görmüştür.

7- Komşum Totoro

Hayao Miyazaki’nin filmlerini övmeye gerek olmasa da onun en iyi işlerinden olduğunu söylemek isterim.

8- Mary and Max

Yine IMDB’den yüksek puan almış bir film.

9- How to Train Your Dragon

DreamWorks’ün en çarpıcı yapımlarından. Serinin üçüncü filmi şubatta çıkmaya hazırlanıyorken başlangıç filmini tekrar izlemek de fayda var.

10- Coco

2018’in en çok konuşulan animasyonu oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!