10 Yabancı Film Önerisi

Birçoğumuzun izlediği, bazılarımızın favorisi bazılarımızın ise görmekten nefret ettiği filmlerden ufak bir derleme yaptım. Spoiler vermemeye çalışarak, kendi düzenlemem ile konularından da bahsettim. İzlerken keyif alacağınızı düşündüğüm 1-2 filmi de araya sıkıştırdım. Keyifli Seyirler 🙂

10. Ölümsüz Aşk / The Age of Adaline (2015) 

Adaline Bowman, geçirdiği bir kaza sonucu ölümsüz ile kimine göre cezalandırılır kimine göre ise ödüllendirilir. 29 yaşında yaşlanmamaya başlar ve bundan sonraki hayatını insanlardan olabildiğince uzak, sessiz bir şekilde sürdürmeye başlar. Bu zaman diliminde dünyanın değişimine tanık olur ve bunun zorluğu ile tek başına mücadele eder. Yalnızlığı Ellis Jones ile tanışmasıyla beraber sona erer. Ellis Jones, Adaline’e hayatın gerçekliğini ve aşkı yaşamasını sağlayacaktır. Ellis Jones’un ailesi ile geçireceği hafta sonunda sırrının açığa çıkma tehlikesi ile birlikte Adaline zor bir karar vermeye sürüklenecektir.

9. Çizgili Pijamalı Çocuk / The Boy in the Striped Pajamas (2008) 

Nazi Almanyası Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri bir buçuk milyon Yahudi’nin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yok etme kampı’nın bitişiğindedir. Bruno, hiç beklemediği sonlara doğru ilerlemektedir.

8. 3 Aptal / 3 Idiots (2009)

Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki 3 arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken bunların yanı sıra eğitim sistemini eğlenceli ve sert bir şekilde eleştirmektedir. Film kendi yılına kadar en yüksek gişe rekoru ve hasılatını yapan ve ayrıca yurtdışı pazarında da o tarihe kadar en yüksek hasılatı yapan Bollywood filmidir.

7. Frida / Frida (2002)

Sanat dünyasının ‘ilk’lerinden ve en özel kişilerinden biri. Bir ressam,bir şair, bir devrimci: Frida Kahlo. Kocası Rivera ile oldukça ilginç ve modern bir ilişkisi vardır. Bunun yanısıra politik ve cinsel özgürlüğün asla kısıtlanamayacak özgürlükler olduğuna inanmaktadır. Peki Frida, baskıcı dönemin ‘önemli’ ve ‘tek’ kadın ressamı olurken neler yaşanmış, neler düşünmüş ve neler konuşmuştur? Zengin oyuncu kadrosu ile 6 dalda Oscar adayı olup, 2 dalda başarıya ulaşmış olan film izleyenler tarafından oldukça beğenilmektedir.

6. Diriliş / The Revenant (2015)

Hugh Glass kürkleri için hayvanları avlayan bir kuruluş için çalışan deneyimli bir tuzakçıdır. Fakat avlandıkları bölgelerde kendilerinden başka hem yerli Kızılderililer hem de Fransız birlikleri kol gezmektedir. Bir av ertesinde bir boz ayı tarafından ölümcül bir biçimde yaralanan Glass’ı, yavaşlamamak adına ekibi ölüme terk eder. Fakat bölgeyi herkesten iyi bilen avcı Glass hayata tutunur ve yavaş da olsa yaraları iyileşir. Zira yaşama tutunması için oldukça geçerli bir sebebi vardır.

5. Aşıklar Şehri / La La Land (2016)

Hayatlarında yön bulmaya çalışan iki tutkulu insan Sebastian ve Mia’nın yolları, Los Angeles’ta trafiğin sıkışık olduğu bir gün kesişir. Her ikisi de sanat tutkunu olan bu iki insan, hayallerini gerçekleştirme yolunda düşe kalka ilerlemektedir. Sebastian gelenekseksel jazzın kolonlardan yükseldiği bir kulüp açma hayalinde, Mia ise kafesinde çalıştığı film platosunda kendine uygun tüm oyunculuk seçmelerine katılarak bir rol kapma telaşındadır. Bu iki insanın kalpleri birbiri için atmaya başladığında ortaya çıkan manzarayı hayat şartları bozacak, onları yavaş yavaş hayallerinden uzaklaştırmaya başlayacaktır.

4. Siyah Kuğu / Black Swan (2011)

Nina, New York’ta yaşayan çok yetenekli bir balerindir ve hayatında çoğu balerin için de olduğu gibi dansetmekten başka bir şey yoktur. Eski bir balerin olan ve bu konuda çok hırslı olan annesi Erica ile yaşamaktadır. Oyun yönetmeni Thomas Leroy KUĞU GÖLÜ’nün baş balerini Beth MacIntyre yeni sezonda değiştrimeye karar verir ve ilk tercihi de Nina’dır. Balenin saf ve zarif Beyaz Kuğu ile şehvetin temsilcisi Siyah Kuğuyu aynı anda canlandırabilecek birine ihtiyacı vardır. Fakat Nina’yı bekleyen bir yeni bir rakip vardır, ve o da Leroy’u etkilemeyi başarmıştır. Nina Beyaz Kuğu rolüne her ne kadar uysa da Lily de Siyah Kuğu’nun tam karşılığıdır. İki genç dansçı arasındaki rekabet garip bir arkadaşlığa dönüşürken Nina da kendi karanlık tarafıyla haşır neşir olmaya başlamıştır.

3. İyi Çocuklar Ağlamaz / Cool Kids Don’t Cry (2012)

12 yaşında futbol delisi Akkie’nin hayatı okul, futbol takımı ve turnuvalardır. Özgür ruhlu bu genç kız, ‘erkek oyunu olan futbol’ tutkusuyla alay eden herkese meydan okur. Ancak Akkie, okuldaki çocuklardan çok daha korkunç bir düşmanla karşılaşır; genç kıza lösemi teşhisi konur. Bir yandan hastalık ve ağır kemoterapi tedavisiyle uğraşan Akkie, bir yandan da arkadaşlığın ve tabii ki futbolun olağanüstü gücüyle tanışır.

2. Leon / Leon (1994)

Mathilda, New York’ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en değerli varlığı küçük kardeşidir. Babası işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok soğukkanlı bir katildir. Ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık gibi kavramlar ona çok yabancıdır.

1. Titanik / Titanic (1997)

İnsan elinden çıkmış en büyük ve en gösterişli yüzen araç olan Titanik’te yolculuk yapmak 20. yüzyılın  muhteşem bir rüyasıydı. Bu rüya çok kısa sürecek ve yüzyılın en büyük kabuslarından birine dönecekti. Hikayeyi çekici yapan aslında Rose ve Jack’İn sınıf farkı olmadan olağan üstü güzellikte olan aşklarıydı. Bahsedilen muhteşem rüya yola çıkılmasından 4,5 gün sonra 10 Nisan 1912’de buz dağına çarpmasıyla son bulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!