tds_thumb_td_300x0
10 Maddede Bahar Karasu

 

 

1) Bahar ile ilk tanışmamız Merve Türel’in hayatını kurtarmaya çalışmasıyla oldu.Genç kız mesleğini kaybedeceğini bilmesine rağmen bildiğini okudu ve yetkisi olmamasına karşın müdahalede bulundu. Kim bilir belki hayatının hatasını,belki de hayatının dönüm noktası olarak adlandırılacak bir şey yapmıştı.

2) Bir kolyeyi sahibine teslim etmek için İstanbul’dan kalkıp terörün baş gösterdiği yer olarak bilinen Karabayır’a gelen kızımızın ummadığı bir şey olur ve aşık olur. Yani onun deyimiyle evdeki hesap çarşıya uymaz. Bu Bahar için o kadar zor bir aşktır ki uzun süre boyunca karşılık dahi alamayacağını biliyordur ama bunu sorun etmedi çünkü o Bahar’dı. Elbet bir gün o kış soğuğundan donmuş kalbin buzlarını çözecekti.

3) Bir karar vermişti havuzlu evini,herkesin sahip olmayı istediği lüks yaşantısını bırakacaktı.Karabayır’a taşınacak orada yardıma muhtaç olan kişilere umut olacak elinden gelen her şeyi yapacaktı. Bahar ne kadar Karabayır’da kalmayı istese de önünde sürekli ona engel olmaya çalışan insanlar oldu. Başarabildiler mi? Tabi ki hayır, onun kalbindeki umut ışığına asla engel olamadılar ve Bahar Karabayır macerasına atılmış bulundu.

4) Karabayır’da bulunduğu süre zarfında yaralandı, oradan oraya sürüklendi,teröristler ile mücadele etti, köyde yaşayan küçük çocuklara aşı yapmaya gitti orada dahi saldırıya uğradı.İstanbul’da verilen bir davette yardım toplamaya çalıştı. Asla pes etmedi o insanlara umut olmak için daima çabaladı.

5) Mesleği elinden alındı ve bunun olmasının tek sebebi annesinin onu şikayet etmesiydi.Bahar kötü bir şey yapmamış aksine masum birinin ölmesini beklemek yerine onu kurtarmak için çabalamıştı.

6) Bahar’ın Karabayır’da kalması için bir sebep yoktu artık,sonuçta mesleği elinden alınmıştı. Son kez sevdiği adamla görüştü, ondan bir şans istedi. Bahar fazla cesaretli bir kadındı, kolay kolay herkesin söyleyemeyeceği bir şeyi söylemiş Yavuz’a “Benden hiç mi hoşlanmadın?” , “Bize bir şans veremez misin?” gibi cümleler sarf etmişti. Yavuz’dan da olumsuz yanıt alınca kalbi buruk bir şekilde olmasına rağmen gülerek onunla vedalaşmış daha sonra da İstanbul’a dönmüştü.

“Hoşçakal Sarı Komutan.”
“Hoşçakal Doktor Hanım.”

 

7) Mesleğine döndüğü gibi soluğunu Karabayır’da aldı ve bir mülteci kampında gönüllü çalışmaya başladı. O kadar yüce gönüllü bir insandı ki kampta anne ve babasını kaybetmiş olan minik Hatice’ye bir anne şefkati ile yaklaştı. Okuma yazma öğretti, onun ile oyunlar oynadı. Tabi ki Karabayır’a dönen Bahar,Yavuz ile karşılaştı. Aralarında hiç bir diyalog olmayan sadece bakışmalardan oluşan o güzel sahne ekranlara yansıdı. Beni “Daha iyisi gelene kadar bu sahne favorimdir.” diyebileceğim kadar etkilemeyi başardı.

8) Yavuz ile günden güne yakınlaşan Bahar tayininin çıkması sonucu bayağı bir üzülmüştü. Fakat bizim Sarı Komutan etraftaki bulunan masumlar için (!) Bahar’a bir evlilik teklifinde bulunmuş ve ardından evlenmişlerdi. Bu evlilik sonrası Bahar’ın babası olan Büyük Bey kendini ifşa etmiş kendi kızını diri diri mezara gömmüştü. Bu gömülmeden sonra Yavuz efendi Bahar’a karşı olan hislerinden emin olmuş ve ona bir şey olacağı korkusu ile yanıp tutuşmuştu.Bu olaydan çok daha sonra Yavuz aşkını Bahar’a itiraf etmiş gerçek bir YavBah olmuşlardı.

 

9) Bahar her zaman ki gibi herkese destek çıkmaya çalışmış uyuşturucu bağımlısı olan Safiye’ye, Nazlı’ya ablalık yapmış her daim yanında olmuştu. Kavga eden çiftleri barıştırmaya çalışıyor, bir derdi olanın hemen yardımına koşuyordu.Bizim bildiğimiz Bahar’dı, o kalbi temiz yardımsever Bahar.

 

10) Gelelim Bahar’ın hikayesinin sonlandığı son maddeye; Derman tarafından kaçırılmış, Yavuz’un gözleri önünde vurulmuştu.Hastane odasında son kez Yavuz ile konuşmuş daha sonrasında ise yalnız bir şekilde ağlaya ağlaya ölmüştü.

“Sana şunu söylemiş miydim?”
“Neyi?”
“Ben mutlu sonları hiç sevmem.”

 

Bonus Madde

Bahar’da adı gibiydi aslında kimin hayatından geçtiyse onlara daima huzur getirdi. Yalnızdı hem de en başından beri ama asla pes etmedi daima birileri için çabalayıp durdu. Bir hastane odasında tek başına öldü. Kendi cenazesinde dahi ismi anılmadı, o çok sevdiği destek olduğu insanlar mezarına toprak atmayı geçin iki kelamda bile bulunmadırlar. Kendi kocası ne yaptı peki ? Bahar onu koşulşuz şartsız sevdi fakat adam ölmek için fazla yakışıklıydı. Düşündüm de garipsemiyorum aslında, olduğu gibi öldü tamamen yalnız ve Bahar gibi…

 

“Bir çiçeği öldürebilirsiniz ama Baharı öldüremezsiniz.” -Che Guevara

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!