1) Twin Peaks (1990-1991 / 2017-…)

IMDB Puanı: 8,9
Sezon Sayısı: 2
Bölüm Sayısı: 30
Bölüm Süresi: 46-50 dk.
Yayınlandığı Kanal: ABC
Yaratıcıları: Mark Frost, David Lynch

Türü: Suç, Dram, Gizem, Gerilim

Konusu: Dizi, Laura Palmer isimli bir genç kızın öldürülmesi sonrasında gelişen olayları konu alır.

FBI (Federal Soruşturma Bürosu) Özel Ajanı Dale Cooper bu cinayetle ilgilenmek için Twin Peaks adlı kasabaya gönderilir, fakat bu küçük ve sakin görünen kasaba aslında derinliğine bakıldığında çok karışıktır.

2) The X Files (1993-2002 / 2016-…)

IMDB Puanı: 8,7
Sezon Sayısı: 10
Bölüm Sayısı: 208
Bölüm Süresi: 44 dk.
Yayınlandığı Kanal: Fox
Yaratıcısı: Chris Carter

Türü: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim

Konusu: Dizide, Fox Mulder ve Dana Scully FBI’ın (Federal Soruşturma Bürosu) X-Files departmanına atanmış iki özel ajandır, bu departman çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylarla ilişkisi bulunan dosyalardan sorumludur.

Özel Ajan Mulder, paranormal olaylara ve uzaylı komplosuna “inanan” bir bakış açısı ile yaklaşırken, Özel Ajan Scully ise bilimi rehber alan kuşkucu bir tavırla yaklaşmaktadır.

Dizideki bölümler iki çeşittir: İlki, mitoloji bölümü adıyla nitelendirilen uzaylı komplosunu ele alan ve devamlı bir hikâye örgüsüne sahip olan bölümler, ikincisi ise her biri kendi içinde bağımsız bir hikâye örgüsü olan, paranormal dosyaları konu edinen stand-alone ya da “monster of the week” adıyla anılan bölümlerdir.

3) Friends (1994-2004)

IMDB Puanı: 8,9
Sezon Sayısı: 10
Bölüm Sayısı: 236
Bölüm Süresi: 20-22 dk.
Yayınlandığı Kanal: NBC
Yaratıcıları: David Crane, Marta Kauffman

Türü: Komedi, Romantik

Konusu: Dizi, New York’ta yaşayan 20’li yaşlardaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamlarını anlatır.

Çocukluk arkadaşı olan Monica ve Rachel, Monica’nın ağabeyi Ross, Ross’un üniversiteden oda arkadaşı Chandler, Chandler’ın ev arkadaşı Joey ve Monica’nın eski arkadaşı Phoebe. Geçmişleri bir şekilde bir yerde kesişen bu 6 arkadaşın yedikleri içtikleri ayrı gitmez.

4) Charmed (1998-2006)

IMDB Puanı: 7,1
Sezon Sayısı: 8
Bölüm Sayısı: 178
Bölüm Süresi: 40-45 dk.
Yayınlandığı Kanal: The WB
Yaratıcısı: Constance M. Burge

Türü: Dram, Fantastik, Gizem

Konusu: Dizide, Prue, Piper ve Phoebe kardeşlerin tavan arasında buldukları “Gölgeler Kitabı” adlı kitap kaderlerini değiştirir. Phoebe, kitaptaki büyülü sözleri okuyunca üç kız kardeşin atalarından miras kalan cadılık güçleri açığa çıkar.

Her birinin farklı doğaüstü yetenekleri vardır.

Duygudaşlık dışındaki bütün güçler iyi cadılara ve yüksek dereceli bazı iblislere işlememektedir. Halliwell kardeşler şeytani varlıklara karşı savaşabilmek için kullandıkları bu yeteneklerini birleştirdiklerinde ise yenilmez sihirli bir güç yaratırlar. Bu eşi olmayan üçlünün gücüdür. Yüksek dereceli bazı iblisleri yok etmek için üçlünün gücü gerekmektedir. Kardeşler üçlünün gücünü oluşturmadıklarında, yani tek başlarına sıradan birer cadıdırlar ve bu yüksek dereceli iblisleri tek başlarına yok edemezler.

 

5) Alias (2001-2006)

IMDB Puanı: 7,6
Sezon Sayısı: 5
Bölüm Sayısı: 105
Bölüm Süresi: 42-45 dk.
Yayınlandığı Kanal: ABC
Yaratıcısı: J.J. Abrams

Türü: Aksiyon, Dram, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim

Konusu: Dizide, Sydney Bristow üniversitenin ilk yılında CIA’in (Merkezi İstihbarat Teşkilatı) gizli kolu olduğuna inandığı SD-6 isimli bir örgütte çalışmaya başlar. Ancak büyük bir trajediyle sonuçlanan bir olay sonrası (nişanlısının SD-6 tarafından öldürülmesi) SD-6’nın aslında devlete düşman olan ülkeler ve gruplar için çalışan bir anti-devlet örgütü olduğunu öğrenir. Sydney bu örgütü alt edebilmek ve intikam alabilmek amacıyla CIA ile çalışmaya başlar.

O artık çift taraflı bir ajandır. Sydney, bir yandan esrarlı yaşam tarzını arkadaşlarından gizlemeye çalışırken, diğer yandan da türlü rakip ajanlarla, terörist gruplarla ve hainlerle savaşır.

6) One Tree Hill (2003-2012)

IMDB Puanı: 7,7
Sezon Sayısı: 9
Bölüm Sayısı: 187
Bölüm Süresi: 39-44 dk.
Yayınlandığı Kanal: The WB/CW
Yaratıcısı: Mark Schwahn

Tür: Dram, Romantik, Spor

Konu: Dizi, küçük bir kasabada yaşayan bir grup eski dostun hayatın getirdikleriyle baş etme macerasını ekrana taşıyor. Henüz lisedeyken tanıdığımız, bugün birer yetişkin olan Tree Hill gençlerini vazgeçilmez kılan en büyük etken, türlü engellerden geçip yine de ayakta kalan dostluklarıyla nefes almaları.

Tree Hill kasabasının zıt uçlarında büyüyen Nathan ve Lucas’ın basket tutkuları ve aynı babaya sahip olmaları dışında çok az ortak yönleri var. Küstah ve kendine güvenen Nathan lise basketbol takımının yıldızı ve zengin bir ailenin çocuğu. Sessiz, içine kapanık ve sokak basketbolunda efsanevi bir oyuncu olan Lucas ise çalışan, bekar bir annenin tek çocuğu.

Nathan’ın babası Dan, Lucas’ın annesi Karen ile lise yıllarında bir aşk yaşar. Karen’ın Lucas’a hamile kalması sonucu Dan kariyerini seçerek onları terk eder. Basketbol kariyerinde başarısız olunca da üniversitede tanıştığı yeni eşi ve oğlu Nathan’la birlikte kasabaya geri döner. Lucas’ın varlığını ise reddeder.

Bu karanlık sır bugüne kadar oğlanlardan saklanmaya çalışılmıştır, ancak kader onları aynı basketbol takımında karşılaştırır ve hayatları beklenmedik şekilde birbirinin içine geçer. İki kardeşin birbirlerinin hayatlarındaki rollerine alışmaları zaman alacak gibi görünse de ikisinin de bu yeni gelişmeden ilgi çekici bir şeyler çıkaracağı kesin.

Geçmiş hesaplar bu sefer çözümlenmek üzere yeniden açılıyor. Sırlar, çekişmeler ve beklenmedik gelişmeler seyircileri her hafta ekrana bağlıyor.

7) Battlestar Galactica (2003-2009)

IMDB Puanı: 8,7
Sezon Sayısı: 4
Bölüm Sayısı: 75
Bölüm Süresi: 44 dk.
Yayınlandığı Kanal: Sci-Fi
Yaratıcısı: Glen A. Larson
Geliştiren: Ronald D. Moore

Türü: Aksiyon, Macera, Dram, Bilim-Kurgu

Konusu: Dizi, 1978’de yaratılan orijinal Battlestar Galactica televizyon dizisinin yeni nesil çekimidir.

Kobol’un 12 kolonisinde yaşayan insanların, kendi yaratıcalarına karşı baş kaldırmış robot ırkı Saylonlar’la savaşının üzerinden 40 yıldan fazla bir süre geçmiştir. Robotlar, Saylon Savaşını bitiren antlaşmayı gözlemlemişlerdir fakat makineler ve insanlar arasında yapılması planlanan diplomatik ilişkiler hiç başlamamıştır. Seneler süren bir suskunluktan sonra insanoğlunun en ölümcül düşmanları intikam duygusu ile yeniden ortaya çıkar. Bu sefer bir insandan farksızdırlar.

Şimdi Saylonlar geri dönüyor. Üstelik epey gelişme kaydetmiş bir hâlde. Ancak hepsi bu değil. Bir doktorun bile ayırt edemeyeceği şekilde, içiyle ve dışıyla insana tıpatıp benzeyen yepyeni Saylonlar da var ortada. 12 farklı model. Rahatlıkla insanların arasına sızabilen, hatta bazısı kendisinin insan olmadığını bile bilmeyen, harekete geçirilmeyi bekleyen “uykuda ajan”lar.

Bu yeni Saylon’lar 80’lerin başında yaşadığımız o parlak makinelerin yaşatmadığı bir şeyi yaşatacak bize: Koyu bir paranoya hissini.

40 yılı aşkın bir suskunluğun ardından 12 gezegendeki 12 koloniye karşı ani bir saldırıya girişen Saylonlar, artık eskisinden daha karmaşık ve daha tehlikeli. Kim insan, kim Saylon, emin olamayacağız, hatta bazen, kendileri de emin olamayacaklar.

8) Lost (2004-2010)

IMDB Puanı: 8,4
Sezon Sayısı: 6
Bölüm Sayısı: 121
Bölüm Süresi: 40-48 dk.
Yayınlandığı Kanal: ABC
Yaratıcıları: Jeffrey Lieber, J.J. Abrams, Damon Lindelof

Türü: Macera, Dram, Fantastik, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim

Konusu: Dizi, Sidney, Avustralya’dan Los Angeles, Amerika Birleşik Devletleri’ne uçan bir yolcu uçağının kaza yapması sonucu Güney Pasifik’te gizemli bir adaya düşen kazazedelerin hikâyelerini konu edinmektedir.

Her bölüm tipik olarak adada geçen ana hikâyenin yanı sıra, bir karakterin hayatındaki bir başka noktaya ilişkin ikinci bir hikâyeye sahiptir, yine de diğer zaman ile ilgili olaylar düzeni bu formülü sonraki bölümlerde değiştirmektedir.

9) House MD (2004-2012)

IMDB Puanı: 8,8
Sezon Sayısı: 8
Bölüm Sayısı: 177
Bölüm Süresi: 42 dk.
Yayınlandığı Kanal: Fox
Yaratıcısı: David Shore

Türü: Dram, Gizem

Konusu: Dizi, huysuz, ukala, çekilmez, asosyal, saplantılı ve aynı zamanda dahi bir doktor; teşhis konulması zor hastalıklar ve bu konuda eğitilmek için özenle seçilmiş genç doktorları konu alır.

Doktor Gregory House, New Jersey’deki Princeton-Plainsboro Hastanesi’nde Bulaşıcı Hastalıklar ve Nefroloji konusunda uzman ünlü bir doktordur. Başkanlık yaptığı Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanı’nda teşhisi konulamayan hastaları 3 kişilik ekibiyle birlikte iyileştirmektedir. Dr. House ve ekibi, doktorların çözemedikleri rahatsızlıkları teşhis etmek ve çok gizemli, kritik vakaları aydınlatmak konusunda uzmandır.

Ekibin toplum kurallarına uymayan anti sosyal lideri Dr. House, azmi ve hafiyelik becerileriyle adeta Sherlock Holmes’ü andırır. Bu seçilmiş ekip; yasal ya da değil, teşhisini koyup hastaların hayatlarını kurtarmak için ne gerekirse yapar. Fakat tüm bu dramatik vakaların yanında komik yanlarını kaybetmeyen uzmanlarımız, kendilerini ve de hastalarını da eğlendirmeyi ihmal etmezler.

10) Doctor Who (2005-…)

IMDB Puanı: 8,8
Sezon Sayısı: 10. sezonda
Bölüm Sayısı: 143
Bölüm Süresi: 45 dk.
Yayınlandığı Kanal: BBC One
Yaratıcısı: Sydney Newman
Devam Ettirenler: Russell T. Davies, Steven Moffat

Türü: Macera, Dram, Aile, Gizem, Bilim-Kurgu

Konusu: Dizi, Doktor olarak bilinen, zamanda yolculuk yapan insansı Dünya dışı yaratık olan Zaman Lordu’nun maceralarını anlatır. Doktor, Gallifrey gezegeninden gelmektedir ve oradaki tüm ırk gibi bir Zaman Lordu’dur. Zaman Lordları ve Dalekler arasında gerçekleşen ve “Son Büyük Zaman Savaşı” olarak bilinen büyük savaş her iki ırkın da sonunu getirdikten sonra, Doktor hayatta kalan ve türünün sonuncusu olan tek Zaman Lordu olarak TARDIS ile beraber kaçmayı başarır ve büyük yolculuğuna başlamış olur.

Doktor neredeyse ölümsüzdür ve bunun kaynağı, onun ölümü kandırmak olarak tanımladığı ve tüm Zaman Lordları’nın yapabildiği hücre yenilenmesidir. Hücre yenilenmesi, Zaman Lordları’nın ölüm zamanı geldiğinde, dış görüntülerinin tamamen değişip yeni biri olarak hayata dönmeleri anlamına gelmektedir. Her ne kadar hayatlarının devamını sağlasa da, bu süreç, görüntülerinin yanında tüm benliklerinin ve karakterlerinin de değişmesine neden olduğu için zorlu ve acı vericidir. Hücre yenilenmesi yalnızca 12 defa olmaktadır.

Doktor, dışarıdan 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip ve zamanda yolculuk edebilen bir uzay gemisi ile evreni araştırır. Yol arkadaşları ile beraber uzay ve zamanı keşfeder, sorunları çözer, yaratıklarla yüzleşir ve tarihe yapılan müdahalelere engel olur. Hayatı boyunca, insan ırkının eşsiz duyguları nedeniyle Dünya’ya zaafı olan Doktor, kendine neredeyse her zaman Dünyalı bir yol arkadaşı seçmiştir ve bu yol arkadaşlarıyla uzayın ve zamanın en ücra köşelerine yolculuk yapıp, olmaması gereken yanlışlıkları onarmakta ve evrenin düzenini korumaktadır.

11) Grey’s Anatomy (2005-…)

IMDB Puanı: 7,7
Sezon Sayısı: 13. sezonda
Bölüm Sayısı: 293
Bölüm Süresi: 43 dk.
Yayınlandığı Kanal: ABC
Yaratıcısı: Shonda Rhimes

Tür: Dram, Romantik

Konusu: Dizi, Seattle Grace Hastanesi’ndeki bir grup yeni doktorun ve onların baktıkları hastaların hayatlarına odaklanıyor. Bu çaylak doktorların nihai amacı bir cerrah olabilmek, ama onları gerçekten zor bir akademik eğitim bekliyor. Bir yandan da hastane hayatı ile sosyal yaşamlarını dengede tutmak zorundalar ama bu her zaman kolay olmuyor.

Çünkü Grace Hastanesi’nde yeni ve acemi doktorlar için en zorlu doktorluk ihtisas devresi programlarından biri uygulanıyor. Bu acımasız eğitimle başa çıkmak zorunda olan kahramanlarımız ise Meredith, Izzie, George, Alex ve Cristina… Onlar dün öğrenciydiler, bugün doktorlar… Eğer yedi yıl boyunca Grace gibi bir cehennemde başarılı olurlarsa, cerrahlığa da hak kazanmış olacaklar.

Ancak, ihtisas devresinin bu kadar zorlu olması, onlar için yaşamlarının geri kalanını durdurduğu anlamına da gelmiyor. Yani bu grup, aynı zamanda kıskanç sevgililer, ebeveynler, tek gecelik ilişkiler ve ev bulma krizleriyle mücadele etmek zorunda… Üstelik kahramanlarımız, bu stresli ve rekabet dolu ortamda dostluklar da kurmaya çalışıyolar.

12) Bones  (2005-2017)

IMDB Puanı: 7,9
Sezon Sayısı: 12
Bölüm Sayısı: 246
Bölüm Süresi: 43 dk.
Yayınlandığı Kanal: Fox
Yaratıcısı: Hart Hanson

Türü: Komedi, Suç, Dram, Gizem, Romantik

Konusu: Dizinin kahramanları zeki, soğuk, mesafeli bir adli tıp antropoloğu olan Temperence Brennan ve yaratıcı bir zekaya sahip, renkli ve işinin uzmanı bir FBI (Federal Soruşturma Bürosu) özel ajanı olan Seeley Booth’tur.

Dizide, işlenen cinayetlerin karanlıkta kalan sırları, bu zıt karakterlerin sağladığı müthiş uyumla gün ışığına çıkartılır. Dizinin her yeni bölümünde yeni bir sır perdesini gözler önüne serilirken, ikili yaratıcılıklarını hiç bir zaman kaybetmezken, bir yandan da izleyicinin istediği gerçeklik unsuru unutulmamaktadır.

13) Supernatural (2005-…)

IMDB Puanı: 8,6
Sezon Sayısı: 13.sezonda
Bölüm Sayısı: 264
Bölüm Süresi: 38-45 dk.
Yayınlandığı Kanal: The WB/CW
Yaratıcısı: Eric Kripke

Türü: Dram, Fantastik, Korku, Gizem, Gerilim

Konusu: Dizide, anneleri kendileri daha çocukken doğaüstü bir varlık tarafından öldürülen kardeşler babaları tarafından avcı olarak yetiştirilirler. Av ise annelerini öldüren gibi doğaüstü varlıklardır.

Dean Winchester, ailesine dolayısı ile babasına çok bağlıdır. Sam Winchester ise tam tersine babasından, kardeşinden ve avcılıktan uzaklaşmak ister.

Birkaç yıl sonra Dean, Sam’in kız arkadaşı Jessica ile yaşadığı eve gider ve Sam’e babalarının ortadan kaybolduğunu ve onu bulamadığını söyler. İkili babalarını bulmak için yola koyulurlar.

Dizi, kardeşlerin insanların gerçekte varolmadığını zannettiği birçok tür yaratık, hayalet, şeytan vb. varlığın avcılığını yaptıkları ve bu maceralar sırasında yaşadıklarını anlatır.

Dizide, Dean ve Sam arasındaki özel ilişki ön plandadır. Dizi boyunca iki kardeşin başından geçen duygusal, dramatik, komik ve korku dolu maceralar izleyicileri ekrana bağlar.

 

14) Psych (2006-2014)

IMDB Puanı: 8,4
Sezon Sayısı: 8
Bölüm Sayısı: 119
Bölüm Süresi: 42 dk.
Yayınlandığı Kanal: USA Network
Yaratıcısı: Steve Franks

Türü: Komedi, Suç, Gizem

Konusu: Dizide, disiplinli eski bir polis olan babası tarafından eğitilen Shawn Spencer’ın süper bir hafızası ve çok kuvvetli bir analiz yapma yeteneği vardır.

Küçük bir olay yüzünden SBPD (Santa Barbara Polis Teşkilatı) tarafından içeri alınan Shawn, psişik güçleri olmamasına rağmen medyum olduğu yalanını ortaya atmak zorunda kalır. SBPD çalışanlarından olan Dedektif Carlton Lassiter bu medyumluğa inanmasa da, sorgulama sırasında Shawn, olağanüstü gözlem yeteneğiyle oluşturduğu çıkarımlarıyla çevreyi etkiler.

Böylelikle karakterimiz, polise yardımcı olmak ve cezasını ödemek için yarı zamanlı medyumluk yapmaya başlar.

15) Fringe (2008-2013)

IMDB Puanı: 8,4
Sezon Sayısı: 5
Bölüm Sayısı: 99
Bölüm Süresi: 43-50 dk.
Yayınlandığı Kanal: Fox
Yaratıcıları: J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci

Türü: Dram, Gizem, Bilim-Kurgu, Gerilim

Konusu: Dizi, özel ajan Olivia Dunham, çılgın bilimadamı Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop’ın doğaüstü ve ileri düzey bilim ile ilgili konuları araştırmasını anlatır.

Dizide DHS (Kamu Güvenlik Teşkilatı) denetimi altındaki FBI’ın (Federal Soruşturma Bürosu) bir kolu olan ve Boston, Massachusetts merkezli Fringe Bölümü anlatılmaktadır. Fringe takımı korkunç ve tüm dünyayı etkileyebilecek açıklanamayan olayları açıklamak için alışılmamış bilimsel yöntemlerden ve FBI soruşturma yöntemlerinden yararlanmaktadır.

Tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar. Bu gizemli olayı araştırmak üzere, FBI Özel Ajanı Olivia Dunham görevlendirilir. Ancak araştırma esnasında ortağı Özel Ajan John Scott, ölümün kıyısına gelir. Çılgına dönen Dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. Bu durum, özel ajanımızı günümüzün Einstein’ı Walter Bishop’a götürür. Ancak Bishop, 17 yıldan fazla zamandır akıl hastanesindedir ve ona ulaşabilmenin tek yolu da asi oğlu Peter Bishop’ı yardım etmeye ikna etmekten geçer.

Özel Ajan Philip Broyles’ın emrindeki üçlümüz, zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfederler.

16) Merlin (2008-2012)

IMDB Puanı: 7,9
Sezon Sayısı: 5
Bölüm Sayısı: 65
Bölüm Süresi: 45-50 dk.
Yayınlandığı Kanal: BBC One
Yaratıcıları: Julian Jones, Jake Michie, Johnny Capps, Julian Murphy

Türü: Macera, Dram, Fantastik

Konusu: Dizi, Kral Arthur efsanelerine ve gizemli büyücü Merlin’in Arthur Pendragon bir prens iken başlamış olan ilişkilerine dayanır ancak efsanenin geleneksel versiyonlarından belirgin bir biçimde farklılık gösterir. Çünkü dizi, sihrin ve doğaüstü yaratıkların diyarı Camelot’ta ilerde önemli bir büyücü olacak Merlin’in gençlik yıllarını konu almaktadır.

Kral Uther tarafından yönetilen Camelot Krallığı’nda büyücülerin sihir yapmalarının yasaklandığı bir dönemde, doğaüstü yeteneklere sahip Merlin adında genç bir adamın yolu ileride tahta geçecek Prens Arthur’la kesişir. İki genç adamın rekabetle başlayan tanışıklıkları kısa sürede dostluğa dönüşür ve ülkelerinin kaderinde büyük rol oynar.

17) The Mentalist (2008-2015)

IMDB Puanı: 8,1
Sezon Sayısı: 7
Bölüm Sayısı: 151
Bölüm Süresi: 40-44 dk.
Yayınlandığı Kanal: CBS
Yaratıcısı: Bruno Heller

Türü: Suç, Dram, Gizem, Gerilim

Konusu: Dizide, insanların düşüncelerini giyimlerinden ve hareketlerinden süzebilme yeteneğine sahip olan sahte medyum Patrick Jane, televizyondaki zihin okuma şovlarına devam ederken, bir gün eve geldiğinde, kendisine Red John lâkabını takan bir seri katil tarafından öldürülen karısı ve kızının cansız bedeniyle karşılaşır ve o günden sonra bütün hayatı değişir.

CBI’da (Kaliforniya Araştırma Bürosu) Dedektif Teresa Lisbon’ın önderliğinde olan ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir. Ancak Red John’ın da onun için plânları vardır.

18) Castle (2009-2016)

IMDB Puanı: 8,2
Sezon Sayısı: 8
Bölüm Sayısı: 173
Bölüm Süresi: 43 dk.
Yayınlandığı Kanal: ABC
Yaratıcısı: Andrew W. Marlowe

Türü: Komedi, Suç, Dram, Gizem, Romantik

Konusu: Dizide, Rick Castle tanınmış ve çok ünlü bir roman yazarıdır, kendine göre üslubu ve yaşam tarzı olan Castle özellikle romanlarındaki değişik ve tahmin edilemez cinayetleri yazması ile tanınmaktadır. Dizinin konusu yazar Richard Castle ve Detektif Kate Beckett’ın başından geçen olaylardır.

NYPD’de (New York Şehri Polis Teşkilatı) görev yapan Beckett son zamanlarda meydana gelen seri cinayetlerde Castle’ın romanlarından alıntı yapıldığını fark eder ve Castle’dan cinayetler ile ilgili yardım ister. Beckett’dan etkilenen Castle, bir sonraki kitabının ana karakterini Beckett’ı örnek alarak yapmak ister. Amirlerinin emri üzerine Castle, Beckett’ın ortağı olarak NYPD’de görev yapmaya başlar.

19) Sherlock (2010-…)

IMDB Puanı: 9,2
Sezon Sayısı: 4
Bölüm Sayısı: 13
Bölüm Süresi: 85-90 dk.
Yayınlandığı Kanal: BBC One
Yaratıcısı: Sir Arthur Conan Doyle
Geliştiren: Mark Gatiss, Steven Moffat

Türü: Suç, Dram, Gizem

Konusu: Dizi, Sherlock Holmes günümüzde yaşasaydı, cinayet dosyalarını nasıl çözerdi sorusundan yola çıkarak ünlü dedektifi günümüze taşımıştır.

Dizide, Sör Conan Doyle’un kahramanı olan ünlü dedektif Sherlock, modern teknolojiden yararlanan biri olarak karşımıza çıkar. Artık Sherlock’un kredi kartları, cep telefonu ve laptopu vardır ve otomobil ve metroyu kullanmaktadır.

Anlatıcımız Dr. John Watson ise alışılagelmiş şekilde kağıt ve kalem kullanarak hatıra yazmaz, bir blog adresi vardır ve düzenli olarak oraya yazılar gönderir.

20) Suits (2011-…)


IMDB Puanı: 8,6
Sezon Sayısı: 7. sezonda
Bölüm Sayısı: 102
Bölüm Süresi: 42 dk.
Yayınlandığı Kanal: USA Network
Yaratıcısı: Aaron Korsh

Türü: Komedi, Dram

Konusu: Dizide, Mike Ross eğitimini yarıda bırakmış bir dahidir. Mike’ın çocukluk hayalleri yaşadığı talihsiz olaylar ve büyük annesine bakma sorumluluğunu almış olmasından dolayı gerçekleşememiştir. Doğal zekası ve inanılmaz hafızası ile Mike geçimini başka insanların yerine LSAT (Hukuk Fakültesi Kabul Testi) sınavlarına girerek sağlamaktadır.

Harvey Specter ise New York şehrinin en iyi avukatlarından biridir ve çalıştığı firmada başkan yardımcılığına terfi etmiştir. Şirket kuralları gereği kendisine bir asistan almak zorunda olan Harvey tesadüf olarak karşılaştığı Mike’ın zekasına, hazır cevaplılığına ve ansiklopedik düzeydeki hukuk bilgisine hayran kalır ve onu işe alır.

Harvey, Mike’ı işe almasına rağmen Mike’ın üniversite eğitimini tamamlamamış olması ve şirketin yalnızca Harvard mezunlarını kabul etmesi ikiliyi Mike Harvard mezunuymuş gibi davranmaya iter.

 

Hazırlayan: https://twitter.com/burcinhalliwell

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz