tds_thumb_td_300x0
Macera-Casusluk Temalı Gerçek Bir Mini Dizi: The Spy

Merhabalar. Bugünkü konumuz Netflix’in 6 bölümlük mini dizisi “The Spy”.

Uzun dizilere başlamaya niyetim yok, mini dizi izlemek istiyorum diyorsanız bu dizi size göre olanilir. IMDb puanı 7,9 olan bu macera – casusluk dizisi gerçek bir olaydan uyarlanmış. Başrolde ünlü komedyen Sasha Baron Cohen var. Cohen, Diktatör ve Borat gibi yapımlarla hatırlarda kalan bir isim. Bildiğim kadarıyla Sasha Baron Cohen’in ilk dram ve bir platform dizisi bu. Cohen’i görünce illa ki bir yerde komedi beklentisine giriyorsunuz ama bu beklentiniz bu dizi için şimdilik bir kenarda durmalı. Oldukça iyi bir oyunculukla bu mini diziyle de adından çokça söz ettirecek gibi duruyor. Tek kelimeyle anlatsam, döktürmüş.

Yakın tarihe, Orta Doğu siyasetine, ajan dizilerine ilgi ve alakanız varsa izlemeniz kaçınılmaz. Tarihi bir dizi olması sebebiyle gerek kıyafetler, gerek çekilen ortamlar ve dekor çok önemli. Bu konuda beni açıkçası çokça tatmin ettiğini söyleyebilirim. Dizinin bölüm süreleri ve bölüm sayısı cidden çok tadında. Kısalsa, konu anlatılmaz. Uzasa, tekrara girilir ve sıkar. Bence o açıdan kesinlikle başarılı bir iş yapılmış.

Konusu 

Dizi yaşanmış olan gerçek bir konudan uyarlama. Bu bence çok önemli çünkü gerçek konulara herkesin bakış açısı çok daha farklı oluyor. Dizi, Uri Dan tarafından yazılan İsrail’den gelen casus kitabından ilham alıyor. 1960’lı yıllarda ilk başta İsrail’de geçen bu dizi Eli Cohen adında bir muhasebeciyi anlatmakla başlıyor. Eli, işini iyi yapan bir muhasebecidir. Vatanını seven bir adam olan Eli, İsrail İstihbarat Teşkilatı olan Mossad’a defalarca başvurur fakat hiçbir başvurusu kabul görmez. Eli Cohen’in şansı İsrail ve Suriye arasında tırmanan gerginlik olmuştur. Bu gerginlik sonrası İsrail hükümeti, Suriye’den bilgi akışı sağlanması için oraya Mossad tarafından bir casus gönderilmesini ister. Mossad Genel Direktörü Meir Amit, daha önce Mossad’a sürekli başvurmuş fakat reddedilmiş bu adamı takibe alır. Aile hayatını, iş hayatını kontrol eder. Geçmişi ve yaptığı işler belgelenir. İyice incelenir. Tam tabiriyle didik didik edilir. Vatanseverliği ve yaptığı işlerle de “olur” belgesini alan Cohen, masasında bulduğu bir belge ile bir anda kendini Mossad’ın hızlandırılmış casus eğitiminde bulur. 6 aylık çok çok hızlı bir casusluk eğitiminin ardından Eli Cohen, Kemal Amin Thabet kimliğiyle Arjantin aktarmalı olarak artık Suriye’ye sızmaya hazırdır.

“Ya cidden bu kadar iyi mi bu dizi?” dediğinizi duyar gibiyim. Dizi su götürmez bir biçimde tarafsız değil. Bu da elbette şaşırtıcı değil fakat bizler diziyi izledikten sonra da durumu anlayabiliriz. Bazı yerlerde Arap Yarımadasından yerler yerine Türkiye’yi görüyoruz. Kendi ülkemiz olunca bu tarz hatalar elbette gözümüzden kaçmıyor. Çok ciddi bir hata değil bence, olur o kadar.

Bir oturuşta bitirebileceğiniz bu casusluk dizisi bence Netflix’in en iyi mini dizi yapımlarından biri olabilir. Sıkılmama garantisi verebileceğim bu diziyi bence hemen izlemeye başlayabilirsiniz. Şimdiden iyi seyirler ve sağlıklı günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Korunan İçerik!