Gelsin Hayat Bildiği Gibi 12. Bölüm Yorumu ❤

Çok keyifli bir bölümdü. Sanırım sürekli böyle başlıyorum yazılara, ben bu dizinin fanı oldum heralde yavaştan. Neyse, özellikle bayıldığım kısımlar oldu, hepsine geleceğiz sıra sıra.

Şu an yapabileceğimiz en iyi şey sakin olmak

Gerek ceviz ağacı hikayesiyle, gerek hep kocana tıs tıs repliğiyle ve gerekse neredeyse her saniyesinin karizma seviyesinin yüksekliğiyle gayet hoş bir sahneydi. Efendime söyliyim bay ve bayan Payaslı’lar bilmem neler falan. Ha bir de karanlık ortamda doğru ışıklandırmayla izlediğimiz Ertan Saban’a da bi maşallah demek isterim, görsel şölen mübarek.

Farkındaysanız bağıra bağıra “bakın bunları çift yapıcaz ama ikisi de çok akıllı, ahlaklı, bilgili, çalışkan, etiğe uygun kişiler ha” diyen kamu spotlu Gizem & Rıza bey sahnesini geçiyorum, sıkıyor çünkü. Gelelim aşırı ama aşırı güzel bir kısma. Eve döndüklerinde dönen o muhabbetler. Saniye saniye övmek istiyorum resmen ya bakın durun şimdi.

Meridyen paralel yanlışını düzeltecek gibi yapıp Songül’ü kıvrandırması ardından hislerini paylaşması( ŞAKANIN DA Bİ DOZU VAR BE ADAM), dürüstlük mevzusunun inanılmaz mantıklı bir yolla açıklanıp bize bi oh dedirtilmesi, Sadi’nın tırsak halleri ve kıskanç modu açık bir Songül eşliğinde Aysel goygoyu, VE BURADA LAF ARASINDA HAYATIM DEDİĞİNİ DE ES GEÇMEYELİM LÜTFEN, vallahi billahi müthişti işte. 🧿 Övmelere doyamıyorum.

Can ve anne babasının mutlu aile tablosu verdiği sahne gayet tatlıydı, zaten biliyorsunuz benim fav liselim kendisi. Lise demişken oradan devam edelim hemen. Iqsuz Araz’ın Gizem’le yaşadığı muhabbet, okul bahçesinde bulunan börtü böcek dahil yaşayan her canlının araba kapıya yanaşır yanaşmaz kocaman bakışlarla oraya dönmesi (biraz daha abartın) ve serseri ekibin bizimkilerle atışmaları falan hepsi komikti. Artık bunları eğlence aracı gibi görüyorum daha çok, ister istemez.

Ozan’ın zortladığı sahnede ağzım açık kaldı, neden bilmiyorum çok hazırlıksız yakalandım. Sonrasında Sanem’in annesi olacak vizyonsuzun kızını anlayıp dinlemeden, sağlıklı bir iletişim kurmadan bağırıp çağırması ve fikrini -yani fakir biriyle ilişki kurulamaz fobisini- dayatması gayet beklendikti.

Sanem’in gidip ablasıyla dertleşmesi, ona sığınması, Aylin’in de onu affetmesi hoştu ama karakteri canlandıran oyuncumuz malesef çok kötü oynuyor, bunu söylemek zorundayım. Her sahnesinde yapay yapay..

Etiklikten birkaç kilometre uzakta geçen Sadi’nin Mert’i arabayla Gizem’in peşinden götürdüğü sahnenin ardından (Songül’ün adı aşkıma evrilmiş bu arada? telefon çalınca yazdı) biraz rahatsız olduğum bir kısma geldik. Tamam Sadi iyi hoş adam, bir sürü güzel özelliği var da şu toksik yanlarını napıcaz biz ya. 🙁 Gerçekten kahroluyorum.

Songül heyecanlı heyecanlı organize şubeye geçtiğini haber verince girdiği tripler.. Kız çok haklıydı her söylediğinde. Fikrine, kariyerine, seçimlerine saygı duyup destek olması gerekirken surat yapıyor, manipülatif duygu sömürü soslu cümleler kuruyor. Songül niye sırf onun içi rahat etsin diye sahada olma isteğinden vazgeçsin ki abi? Yakışmıyor Meb’den Payaslı.

Bu arada Songül’ün öpüp koklama beklentisini defalarca vurguladığını fark etmedik sanılmasın, anladık güzelim çok hoşlanıyosun adamdan anladık. 😅 Biraz yavaş diyesim geldi ama sonra düşündüm, yoo böyle devam. İyice artırdılar zaten her şeyin dozunu, tatlılar da. Hardcore flörtten, yürümelerden devam. Gayet iyiyiz. He bir de, evdeki hallerine bayılıyorum vibe olarak. Gerçekten samimi, doğal bir ortam oluşturmayı başarıyorlar.

Gençlere yine müzikli klip yapmışlar. Gelenek haline geldi artık herhalde. Hayır yani zaman doldurmak için desem bölümler iki buçuk saat sürüyor nerdeyse, beş dakika eksilse bir şey kaybetmezler ama dolgu değil belli ki, senarist seçimi direkt.

BEN KOÇA MOÇA GİTMEM BASKETBOL TAKIMI DEĞİLİM BEN

Bakın size yemin ederim dakikalarca nefessiz kala kala güldüm buna. Yıllarca unutmayacağım bir replik olarak tarihe geçti. O kadar komikti ki! Coşkumu belli etmek için ful capsle yazdım zaten farkındaysanız.

Mevzubahis evlilik terapisi iyiydi. (Devrim’in oyunculuğunu Songül’ün bu tarz sahnelerinde zaman zaman abartılı bulmakla beraber.) Dizinin sosyal mesaj alışkanlığı da yine es geçilmemiş. Eğitimsiz, ehil olmayan kişilerin orada burada eğitimler verdiği, uzmanlıkları olmayan konularda yetkin gibi davranmaları eleştirisi güzelce yapılmış, psikologların hakkı verilmiş.

Buradan kalkıp sana geliyorum Allah’ım

Bu ikili müthiş doğaçlıyor, artık söylemeye gerek yok. İnanılmaz keyifli o yüzden komik kısımları izlemek, insan hiç bitmesin istiyor. Onun dışında, Sadi’nin karısını aynı zamanda en yakın arkadaşı olarak görmesini çok sevdim. Bu ikili için çok doğru ve aynı zamanda iç ısıtıcı da bir tespitti bence. ❤

Tiyatro mevzusunda “öğrenciler çiçek gibidir, güneş almazlarsa solarlar” diyip sanata güneş benzetmesi yapılması hoşuma gitti. Dizinin böyle ufak dokunuşlarını seviyorum. Sahiden Sadi hocamın da dediği gibi yıl olmuş 2022, artık bunları konuşmayalım, önyargılarımızı yıkalım. 🌸

Ozan’ın gerçekten pişman olduğu güzel yazılmış, sahneleri baya beğendim. Gerek Zülfikar’ı oraya götürenin Melek olması, gerek mezarlık, hele de annesiyle kavuşma anı.. Sanırım arkadaki müziklerin de etkisiyle baya beğendim ve duygulandım açıkçası. Ailesine dönmesi sevindirici oldu, nihayet diyorum.

Songül’ün suçluları pata küte dövdüğü sahne oldukça iyiydi, çoğu yapımda böyle aksiyon sahneleri çok dandik olabiliyor. Bizde öyle bir sorun yok şükür ki. Ama Sadi’nin gelişi çok Hollywood’du, onu söyliyim. Öncesinde onu küçümseyen başkomisere ayar vermesi de gayet iyiydi. Go girl!

Gizem’in hem Mert’le sevgili olması hem de Rıza beyin eve ondan habersiz birinin girmesi meselesi bana şey düşündürdü, senarist kızı hangisiyle çift yapacağına karar verememiş de bi ona bi ona yanaştırıyor gibi. Şimdi yaşıtına döndürdü, öteki adamı da ihtimal dışı bırakmak için böyle bir bahane uyduruyor herhalde ne bileyim, neyse göreceğiz. Mert demişken, ablasına önce kızıp sonra ehehe şakaydı yapması sıfır komikti, bir daha olmasın lütfen.

Ben biraz hanımcıyımdır da ayıptır söylemesi

Son olarak Sadi ve polis işbirliğiyle bölümü kapadık. Bakalım bundan sonra bizi neler bekliyor, emeklere sağlık. 👏 Umarım komedi kısmı ellenmeden, gencoların ekran süresinden biraz kısılarak aksiyon artırılır. Operasyon görmek istiyor bu gözler operasyonn.

ÖNCEKİ BÖLÜM 👇